נשר: רועי לוי מפסיק את ישיבות המועצה עקב המחלוקת על השידור הפרטי של שלומי זינו

מועצת העיר נשר (צילום: עיריית נשר)

כבר למעלה מעשר ישיבות מועצה בעיר נשר הופסקו, עקב המחלוקת בין רועי לוי לשלומי זינו על הזכות לצלם ולשדר את הישיבות במקביל לשידור הרשמי.

ישיבות מועצה בערים רבות בארץ מועברות בשידור ישיר באמצעי המדיה של העירייה לתושבים. כך גם בעיריית נשר, כפי שתראו בהמשך הכתבה. לצד ההחלטה לשדר את הישיבה, בעיריית נשר העבירו הצעה לסדר, אשר קובעת כי אין לשדר את הישיבה לחשבון הפרטי של חברי מועצה או של הקהל באולם. בעיריית נשר מנמקים את ההחלטה בכך שצילום פרטי יכול להיעשות לקידום ושימוש עם אינטרס שאינו ציבורי.

נציין כי, בניגוד לעמדת עיריית נשר, צילום ישיבות מועצה, על ידי אנשים שונים, דווקא מותר במספר רב של עיריות, ביניהן עיריית חיפה. עוד נציין כי אנחנו, במערכת חי פה, דווקא משדרים קטעי וידאו אותם מצלמים כתבינו או חברי מועצה או אזרחים, במהלך הדיונים, זאת במקביל לשידור הפורמלי של עיריית חיפה.

ההחלטה זו של עיריית נשר הנה שנויה במחלוקת ואינה מקובלת על חבר המועצה שלומי זינו, המעוניין דווקא לשדר את הישיבה לחשבון הפרטי שלו. זינו דורש מראש העיר, רועי לוי, שיציג לו חוות דעת משפטית המגדירה את מעשיו כאסורים.

צפו בהפסקת ישיבת מועצת העיר בנשר – דקה 04:00

מועצת העיר נשר

שידור חי ממועצת העיר מספר (892) – 01/202029.01.2020

פורסם על ידי ‏עיריית נשר‏ ב- יום רביעי, 29 בינואר 2020

מדוברות השלטון המקומי נמסר בתגובה לכתבה:

החובה בפקודת העיריות המוטלת על הרשויות המקומיות, הינה לתעד את ישיבת המועצה על ידי הקלטת הישיבה בצורה מסודרת ומבוקרת והוצאת פרוטוקול.
הקלטה פרטנית (בין אם בשידור חי או לא) הינה הקלטה לא אובייקטיבית, התלויה במקום בו יושב המקליט הן בתמונה והן בקול ולא מביאה באופן שקוף אותנטי ומקצועי את המתרחש סביב שולחן המועצה.

רועי לוי מפסיק את ישיבות המועצה בתגובה לצילום

במספר ישיבות מועצה וביניהן גם בישיבה אותה שידרנו כאן, דרש ראש העיר, רועי לוי, שמנהל את הישיבה, להפסיק את השידור הפרטי על ידי חבר מועצת העיר, שלומי.
זינו, מצידו, מסרב להפסיק את השידור ולוי, בתגובה, מפסיק את הישיבה.

כתוצאה ישירה של הפסקת ישיבות מועצת העיר, חברי המועצה אינם מקבלים את הבמה להביע את עמדותיהם השונות בניהול העיר ולמועצת העיר אין את הכלים למנוע את המשך הצילום על ידי אותו חבר מועצה שבוחר לצלם.

נציין כי החוק אינו מאפשר לראש העיר להוציא מן האולם חבר מועצה ולכן כי בהינתן מחלוקת מסוג זה, ראש העיר יכול רק להפסיק את הישיבה.

תגובת עיריית נשר:

אין שום אפשרות להפעיל כוח להוציא חבר מועצה – לא על ידי משטרה ולא על ידי פקחים. יו״ר ישיבת המועצה יכול רק להורות לחבר המועצה שמפריע – לצאת מהאולם.
עם זאת הצבעות המועצה מתנהלות כסדרן וההחלטות לקידום ופיתוח העיר עברו.
ההצעה לסדר בעיריית נשר - האוסרת שידור הישיבות במדיה של מטעם העירייה (צילום: עיריית נשר)
ההצעה לסדר בעיריית נשר – האוסרת שידור הישיבות במדיה של מטעם העירייה (צילום: עיריית נשר)

תגובת ראש עיריית נשר רועי לוי, בתגובה לפניית מערכת חדשות חי פה:

עיריית נשר, כבר בתחילת הקדנציה ברשותי, החליטה לנהוג בשקיפות המרבית ולשדר את ישיבות המועצה באתר העירייה וגם בדף הפייסבוק העירוני. אי לכך התבקשו כל חברי המועצה להפסיק ולצלם באופן פירטי את הישיבות וכמו כן מועצת העיר קיבלה החלטה בנושא.

לצערי הרב, חבר המועצה, שלומי זינו, מפר את הכללים, מפר את החלטות מועצת העיר ומחליט לעשות דין לעצמו, על ידי כך שהוא מצלם את ישיבות המועצה, מתפרץ, משתולל, מקלל ומגדף חברי מועצה. על ידי התנהגותו זו הוא מפריע להתנהלות התקינה של ישיבות המועצה, עד כדי כך שבמעשיו הוא גורם שחברי מועצה מהאופוזיציה לא מסוגלים להתבטא ולהביא את עמדתם בשולחן המועצה.

פניתי גם בעבר למנכ”ל משרד הפנים ולשר הפנים, כדי שיתנו לנו כלים כראשי ערים, בכדי שנוכל להוציא חברי מועצה מישיבות, שכל רצונם זה רק “לפוצץ” את הישיבות ולא לאפשר התנהלות תקינה.
לצערי, במשרד הפנים עדיין לא הגיבו לפנייתנו ולמרות שישיבות המועצה כן מתקיימות וכן מתקבלות החלטות, הן אני והן חברי מועצה נוספים לא מצליחים להתבטא בישיבות המועצה.

אני מקווה שקריאתי האחרונה למשרד הפנים, כן תקבל התייחסות ויתנו לנו כראשי ערים להוציא מהישיבה חברי מועצה שמבקשים רק להפריע למנהל תקין.

אנחנו פועלים גם במישור המשפטי וגם מול משרד הפנים כדי לעצור את התופעה הזו שמבזה את העיר הנהדרת שלנו, נשר.

מטעם סיעת הליכוד נשר נמסר:

“בעקבות המאבק של סיעת הליכוד נשר בראשות שלומי זינו, ראש העירייה אכן אימץ את הצעת ההחלטה שהוגשה על ידי סיעת הליכוד ובשנה האחרונה החלו ישיבות מועצת העיר להיות מצולמות בשידור חי כפי שיו”ר הסיעה ביצע זאת באופן עצמאי במשך שש השנים האחרונות.
מלבד עקרון פומביות הדיונים הקבוע בפקודת העיריות, לגבי דיונים של ישיבות מועצת העיר, לצערנו, הפרוטוקולים וצילומי ישיבות מועצת העיר המתבצעים על ידי העירייה ונתונים לשליטת ראש העירייה, אינם משקפים נכונה את המציאות.

כבר התרבו המקרים, בהם פרוטוקולים לא נרשמנו בהתאם למציאות ולכן סיעת הליכוד נשר תמשיך לצלם ולהעביר בשידור חי בפייסבוק את ישיבות מועצת העיר, כפי שהעירייה עושה ואין לשום גורם, בעלות על המרחב הציבורי.

מי שמפחד, יש לו בדרך כלל מה להסתיר. איך ניתן לדעת מי היה בחדר ומה באמת קרה? לעיתים, ההתנהלות של מה מתרחש בחדר חשובה לא פחות ממה שנאמר לפרוטוקול שמעת לעת נערך ואף “מסוכם” ולא משקף את המציאות.
בנוסף, אם חלילה תתגלה פרשת שחיתות ברשות והמשטרה תחפש את תהליך קבלת ההחלטות במועצה, היא תתקשה להבין מה באמת קרה שם – ומי אמר מה. יתרה מכך, התושבים עצמם לא יכולים לדעת מה באמת קרה בישיבה ואיך החליטו על מה שנוגע לחיי היום-יום שלהם.

סיעת הליכוד נשר בראשות שלומי זינו, תמשיך לשתף את הציבור בהתנהלות מועצת העיר וראש העירייה גם באמצעות צילום ישיבות מועצת העיר ושידורם בפייסבוק.”

חבר מועצת העיר מהליכוד זאב שפיגלר, מסר לחי פה:
“מבחינתי איני רואה שום פסול בצילום הישיבות שהרי בכל מיקרה הם פתוחות לציבור הרחב כך שכל אחד מהקהל יכול לצלם או להקליט את הנעשה ועד כמה וכמה שכל הישיבות מצולמות ומשודרות על ידי אתר הרשות.
לגבי הבלטת אדם כזה או אחר מבחינת הצילום אני מפנה אותך לצילום שנעשה על ידי הרשות שם מובלטים ראש העיר וסגניו בו בזמן שצילום חברי האופוזיציה נעשה באופן מוצנע.
במידה והישיבה סגורה לקהל אני מסכים ומצדד באיסור הצילום וההקלטה.”

יו”ר סיעת הליכוד נשר והאופוזיציה, חבר מועצת העיר שלומי זינו, מסר לחי פה:
“רועי לוי ממשיך להוציא דיבה נגדי, לא קיללתי ולא גידפתי. כל פעולותיי נעשות בהתאם לחוק, אין שום חוק האוסר על צילומי ישיבות מועצת העיר הפתוחות לציבור. יש רק חוק הקובע את פומביות דיוני ישיבות מועצת העיר. בעניין החלטת מועצת העיר לגבי צילום ישיבות מועצת העיר, אני שמח על החלטת ראש העירייה לאמץ את הצעתי לצילום כל ישיבות מועצת העיר בשידור חי בפייסבוק אך לגבי החלק השני בהחלטה האוסר צילום עצמי באמצעות חברי מועצת העיר, אני סבור כי הצעה זו הנוגדת את החוק.

מזה מספר ישיבות מועצת העיר אני דורש חוות דעת משפטית מיועמ”ש העירייה בעניין וזה מסרב למסור לנו, חברי מועצת העיר.
התנהלות רועי לוי, שכזכור היה מבקר עיריית ק.ים, הן בצמצום כמות ישיבות מועצת העיר בצורה דרסטית, הן בסתימת הפיות של כל חברי מועצת העיר ולא רק של חברי הקואליציה השותקים בכל ישיבות מועצת העיר ומצביעים באופן אוטומטי ללא קיום דיון ו/או הבעת דעתם בשום נושא מעידים על פחד. יתרה מכך, התנהלות רועי לוי בישיבות מועצת העיר האחרונות ובפרט האחרונה בה הובא לדיון מועצת העיר אישור נטילת הלוואות בגובה 53 מיליון מבנקים תוך שעבוד עתיד העיר ל-15 שנים הקרובות, כשהוא עצמו, רועי לוי, מגיע מראש לישיבות מועצת העיר כדי לעורר פרובוקציות זולות, על מנת להעביר במחטף את הנושאים בהצבעות של חברי הקואליציה, ללא דיון, בכל נושא וללא אפשרות להצבעת חברי האופוזיציה, הפכה לשיטה, שיטה מכוערת של מי שעבד על הציבור כשניהל קמפיין על בסיס מלחמה בשחיתות וניקיון כפיים ושקיפות.

רועי לוי מפחד שהציבור בנשר יגלה כי מאז נבחר הוא לא עשה כלום, שום פרוייקט משמעותי לטובת התושבים ולא הצליח לגייס משאבים ותקציבים לרשות, ההיפך.

בתקופתו, לצד ירידה דרסטית בהכנסות העירייה ניכר כי הוצאות העירייה גדלו באופן משמעותי, דבר הנובע מסידור הג’ובים של רועי לוי לחבריו ממפלגת כחול לבן וישראל ביתנו. רועי לוי מינה את אנשי כחול לבן ויש עתיד, לתפקידים הבכירים ביותר: מנכ”ל העירייה, צחי שומרוני, יועמ”ש העירייה, עו”ד גרינברגר, דובר העירייה, טנצר דקל וכן מינה מקורבים של שי אבוחצירא וחברת סלע בינוי לתפקידי מפתח בעיריית נשר, תוך ניגוד עניינים, כך למשל אשתו של מנהל השיווק בחברת סלע בינוי מונתה למנהלת לשכת מ”מ ראש העירייה, מר ישי איבגי – אותו איבגי שמכהן כחבר הועדה לתו”ב ודן בבקשות של חברת סלע בינוי מבלי להצהיר על חשש לניגוד עניינים לכאורה.

רועי לוי מפחד שהציבור יגלה שגם הגזירות הרבות שהטיל על התושבים , כגון העלאת תעריפי הארנונה בשתי פעימות תוך שנה (4% ו-2.8%) והעלאת היטלי הבניה, העלאת מחירי הצהרונים, קיצוץ במלגות הסטודנטים ומלגות ההורים, העלאת מיסי השלטים ב-300% וצביעת המדרכות בכחול לבן הפוגעות בעסקים בנשר, בעיריית נשר קיימת בעיה בתקציב וזאת בשל המינויים הרבים כאמור וכן במינוי שר החינוך לשעבר מיש עתיד ליועץ חינוך, רכישת ג’יפים יוקרתיים עבורו ועבור סגניו ושומרי הסף בעירייה, מינוי מנהלות לשכה לסגניו בשכר בכירים ואפילו סידורי עבודה לצלם ולזמר שחיבר את הג’ינגל שלו בבחירות.

רועי לוי כל כך מפחד שיחשפו ניגודי העניינים והחשדות הכבדים לשחיתויות לכאורה בעירייה בראשותו,הוא מונע את הקמת ועדת הביקורת בעיריית נשר מאז נבחר, למרות הוראות החוק, הקובעות כי זו אחת מועדות החובה ולמרות ששימש מספר שנים כמבקר עיריית קרית ים.

רועי לוי כל כך מפחד שהוא מתנגד למנות את נציגי סיעת הליכוד כחברים בוועדות החובה ובתאגידים של העירייה על פי הייצוג היחסי וכמתחייב מהוראות החוק.

רועי לוי אף מינה באופן שרירותי את חברו למועצת העיר מ”האופוזיציה” יחיאל לחבר בועדות החובה, מר אדרי לא מגיע לשום ועדה ומעולם לא הוצג כנציג האופוזיציה על ידי איש מחברי האופוזיציה כך ש רובם המוחלט של ישיבות ועדות העירייה מתנהלות ללא כל נציגות של האופוזיציה.

רועי לוי שהתחיל במפלגת קדימה, עבר למפלגת הירוקים בראשות בינמו, עבר למפלגת יש עתיד והתמודד בבחירות לראשות העירייה מטעם המפלגות כולנו והבית היהודי ולאחרונה אף הצטרף למפלגת הליכוד לאחר שבמשך כל החודשים האחרונים ניהל מו”מ ממושך עם סיעת הליכוד בראשותי בבקשה להכניס אותנו לקואליציה בראשותו בחר לעשות הכל על מנת למנוע כל דיון ציבורי בענייני הציבור של תושבי העיר ולאחרונה אף הקצין את דרכו כשהפך את עניין יצירת הפרובוקציות בפתח של הרבה מישיבות מועצת העיר המעטות שהוא מקיים וזאת כדי למנוע מאיתנו, חברי מועצת העיר מהאופוזיציה את זכות ההשתתפות בדיון שהוא ערך עליון במשחק הדמוקרטי.נמשיך לפעול בשקיפות וללא מורא עבור כל תושבי העיר נשר”

הכנסת, לכשתתעורר, חייבת לעשות סדר בכל הנוגע לפומביות דיוני המועצה וניהול פרוטוקולים באופן שישקף נאמנה את המציאות.

עד כאן תגובתו של שלומי זינו

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. מיקי אמר/ה

    למה אין טיפולים בחתולים ?

הגיבו כאן לכתבה