בית הספר למשחק פותח את שעריו • תאטרון הסטודיו – בית הכט חיפה

בימים אלה, תיאטרון הסטודיו בחיפה מקיים אודישנים אחרונים, לקראת פתיחתו של המחזור השני בבית הספר המקצועי למשחק הראשון בחיפה והצפון, שיחל את לימודיו ב- 27/10/19.

בית הספר למשחק במסלול תלת – שנתי, החל לפעול בנובמבר 2017, במסגרת של חמישה ימים בשבוע ובהנחיית טובי השחקנים והיוצרים (ראו רשימה של חלקם בהמשך הכתבה).

ההצגה “אהובת הדרקון” בתאטרון הסטודיו – אוגוסט 2018 (צילום – ירון כרמי)


יונתן שוורץ מנהל תיאטרון הסטודיו, מסר לחי פֹּה:

“אני מאד נרגש קראת השנה הקרובה, שבה ילמדו כבר שתי כיתות בבית הספר. אני שמח לבשר כי הכיתה החדשה מלאה, כמעט לחלוטין. תלמידי שנה ג’ של המחזור הראשון יעלו במהלך השנה 4 הפקות מקצועיות מול קהל. נותרו לנו כרגע עוד מספר מקומות מוגבל לשנה זו והאודישנים בעיצומם למציאת המאושרים שיזכו להגשים את חלומם אצלנו!”
קונצרט חיפאי - סיני בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)
הופעה בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)

בית הספר למשחק של תיאטרון הסטודיו בהנהלתו של יונתן שוורץ הוא בית הספר המקצועי היחיד בצפון והוא ממוקם כאן, בחיפה. בימים אלה, האודישנים בעיצומם ואם חשבתם להתקדם בקריירה של משחק, אז מהרו להירשם לאודישן. פרטים כאן:

תכנית הלימודים – בית הספר למשחק בחיפה

התכנית היא תלת שנתית. 5 ימים בשבוע. משולבים בה שיעורי משחק מעשיים ב-5 טכניקות שונות, עבודת גוף, פיתוח קול ושירה, ליצנות ותיאטרון פיזי וגם לימודים עיוניים. בנוסף, יתקיימו כיתות אמן עם שחקנים מהשורה הראשונה. כמו למשל לוסי דובינצ’יק, דביר בנדק ושלום מיכאלשווילי.

הסטודנטים עוברים מסע אישי וקבוצתי, שמייצר שינוי פנימי עמוק ומוכנות לעמידה מול קהל, עם מגוון כלים בימתיים עכשוויים. בין השאר, נצפה בהצגות, ונפגוש שחקנים, בימאים, סוכנים, אנשי טלויזיה וקולנוע מובילים בארץ ועוד. צוות המורים מורכב מאנשי מקצוע מהשורה הראשונה שרובם גרים בחיפה ובצפון ומלמדים גם בבתי הספר המוכרים במרכז הארץ.

למי מיועד ביה”ס המקצועי?

לימודי המשחק מיועדים לאנשים בגילאים 18-30, שמגדירים את עצמם כשחקנים לעתיד. אלה שאינם מפחדים להביא את עצמם לקצה ולגלות בתוכם צדדים נוספים: דמויות שמעולם לא גילמו, רעיונות שבא להם לפתח לכדי יצירה וחלומות שהם לא יודעים עדיין איך להגשים; אינדיבידואלים, שיודעים לעבוד בקבוצה ולתרום לה, בלי לוותר על האני הפנימי שלהם; אנשים שלא מפחדים להיות מקוריים ונאמנים לעצמם ועם זאת, מספיק פתוחים להיות מושפעים מהסביבה, אנשי דמיון וסקרנות שעדיין מחוברים לילד שבתוכם.

ביה”ס מיועד למי שמחפשים ללמוד משחק ויצירה באופן מקצועי ומעוניינים לגור בחיפה, אלה הרואים עצמם כאנשי תיאטרון ומשחק מקצוענים ורוצים להתפתח בתחום זה וגם לעבוד בו בהמשך הדרך.

על מנת להתקבל, יש לעבור אודישן.

האודישן מורכב משני שלבים:
בשלב הראשון יש להגיש 2 מונולוגים שונים באופיים ושיר.
בשלב השני ייערך גם ראיון אישי.
(שני השלבים מתקיימים באותו יום. אחרי שקלול כל הפרמטרים, תימסר ההחלטה בדבר קבלת המועמדים ללימודים).

מספר תלמידים מצומצם בכיתה

מספר תלמידים מצומצם בכיתה. הכיתה תכיל 16-18 תלמידים לכל היותר. זאת על מנת שהתלמידים יקבלו יחס אישי מכל המורים ויפתחו את עצמם עד למקסימום.

מה מייחד את ביה”ס המקצועי למשחק של תאטרון הסטודיו?

יונתן שוורץ:
בשנים האחרונות, רוב הקריירה שלי נעשית בחו”ל. בעיקר באירופה. אני משחק שם ומלמד שם, בנוסף לעבודתי השוטפת בתיאטרון הסטודיו. ראיתי שבבתי הספר באירופה, הגישה שונה מזו שבארץ – הכיתות יותר קטנות, היחס יותר אישי ובנוסף לדרישות הגבוהות והלחץ שיש מסביב – המורים עוסקים הרבה בהעצמה של התלמידים. הרי זה לא הגיוני שאם אני רוצה לנגן על פסנתר, למשל, אני אקח מסור ואשבור אותו כפי שקורה להרבה תלמידים בבתי ספר אחרים.
מעבר ליחס האישי, אנחנו נותנים לתלמידינו הכנה פרקטית לעבודה בתחום. אנחנו תיאטרון יוצר כבר 14 שנה. הלימודים מתקיימים בתוך התיאטרון עצמו וכבר בשיעור הראשון התלמידים עולים על הבמה.  תלמידים מצטיינים גם יוכלו לקבל עבודה במשחק מיד לאחר סיום הלימודים אצלנו בתיאטרון.
 המיקום בחיפה ובמיוחד באזור התרבות העשיר של מרכז הכרמל, במתחם האודיטוריום, נותנים לסטודנטים שלנו נגישות תחבורתית נוחה מכל מקום בצפון ובארץ בכלל.

ג'וליאן שגראן ויונתן שוורץ מזמינים אתכם לסדנת אמן בתאטרון הסטודיו (צילום: ירון כרמי)
ג’וליאן שגראן ויונתן שוורץ (צילום: ירון כרמי)

עבודה מיידית בתום הלימודים

המרכז נולד מתוך תיאטרון הסטודיו הפועל כבר 14 שנים. תיאטרון הסטודיו הוא מרכז הפרינג’ של חיפה וכיום אין עשיה מקצועית עצמאית בעיר שלא עוברת דרכו. תלמידים מצטיינים שירצו בכך, יוכלו להתחיל לעבוד במסגרת התיאטרון, לאחר סיום הלימודים, ולפתח את השם שלהם והעשייה האמנותית שלהם מכאן. כמו כן נעשה כמיטב יכולתנו לסייע לכם להתברג בתעשיית התיאטרון בישראל – בעזרת הכנה ממוקדת לעבודה בתחום ובעזרת קשרינו הענפים. בשנה ג’ יש לנו גם קורס מיוחד המותאם לנו אישית בו התלמידים נפגשים עם אנשי תעשיה בכירים שעונים להם על שאלות, מסבירים להם איך התעשיה עובדת ואיך להתברג בתוכה נכון ויוצרים קשרים ראשוניים עם התלמידים.

סגל בית הספר

מייסד ביה”ס יונתן שוורץ – מקים ומנהל המרכז:

יונתן שוורץ הוא שחקן ובמאי, בוגר ניסן נתיב ת”א, שיחק בקאמרי, בית לסין, תיאטרון חיפה, תמונע, הסימטה ועוד. בין היתר השתתף בפרויקטים מיוחדים בפסטיבל ישראל, פסטיבל עכו small ,במה ועוד.
ביים מספר מופעים והצגות, ביניהם: “DUZ.PUA” – מופע מחווה לשירי הארוויזיון הישראליים שרץ במשך 3 שנים בסוזן דלל וברחבי הארץ.“המאהב” מאת הרולד פינטר
“פיטר פן 3.0” – עיבוד פרוע לאגדה המקורית למבוגרים בלבד.
לפני כ-14 שנים הקים את תיאטרון הסטודיו שעד היום נחשב למרכז הפרינג’ של חיפה.
ניהל אמנותית את פסטיבל ACT2 להצגות פרינג’ בחיפה.

צחי גליק – משחק בשיטת יוסי יזרעאלי
שחקן, במאי ומורה למשחק. 
שיחק בהצגות רבות בתיאטרון הרפרטוארי ובפרינג’. בין שלל ההפקות בהן השתתף: “מירלה אפרת”, “צור וירושלים” ו”פילומנה” בתיאטרון בית לסין,”הומלסים” (במאית נולה צ’לטון) ו”רחביה” (כתב וביים יוסי יזרעאלי) בתמונע ו”גילוי אליהו” (ביימה רותי קנר) בצוותא.
ב-2002 ייסד את תיאטרון “במהות” בו העלה הפקות רבות. ביניהן: “ברוך” (במסגרת פסטיבל מרכז הבמה בירושלים), “חלומו של אדם מגוחך” (הצגת יחיד על פי דסטוייבסקי) ו”מקס” (הצגה עטורת פרסים שהופיעה בפסטיבל עכו 2013).

מירב כהן – מחשבה מצלמת תנועה – שיעורים בכוריאוגרפיה ותהליכי יצירה
מירב זוכת פרס שרת התרבות והספורט ליוצרים עד 10 שנים לשנת 2015. משנת 2008 מופיעה כיוצרת עצמאית. עבודותיה הציגו בפסטיבלים רבים ביניהם: גוונים במחול, פסטיבל עכו, מחולוהט, אינטימאדנאס, הרמת מסך, Puf festival בפולה קרואטיה, AURA’23 בליטא ועוד. מייסדת מסלול הלימודים “דיוקן האמן היוצר” של החממה למחול משנת 2013 ומנהלת אותו.

עופר רפאל שגיא – “אומנות הדיבור” והשחקן המדבר
עופר הוא במאי, שחקן, מורה ומפיק בינלאומי. בין היתר באנגליה, שוויץ, גרמניה, סין וישראל. עבד עם פיטר ברוק ורוברט לאפאז’. שותף בהקמת “תיאטרון המילה” בהרדוף ותיאטרון “Arya” בצרפת.

אסנת שנק יוסף – התיאטרון הפיזי והשחקן היוצר
אסנת היא יוצרת ובימאית, מורה לתאטרון ודרמה תרפיסטית. עבדה בסדנא למחול בגעתון, שם יצרה בשילוב עם תיאטרון פיזי ומחול. במרכז לתאטרון עכו מתמחה ביצירות אישיות בשפה של התאטרון הפיזי והצגות אוטוביוגרפיות.

נטע ישצ’ין – משחק בשיטת אנליזה אקטיבית
בוגרת החוג למשחק אוניברסיטת תל אביב 1993ומגמת בימוי בNational Institute of Dramatic Arts Sydney 2009.נטע היא תושבת חוזרת מאוסטרליה,  השתתפה וביימה הצגות רבות בארץ ובחול, שיחקה ב”ויאמר וילך” המיתולוגי, לאחרונה ביימה את הצגת הסיום של הסטודיו של ניסן נתיב “עיר אלקטרונית”וזכתה בפרס קיפוד הזהב על העיבוד ל”באתי רק לטלפן” עפ גבריאל גארסיה מרקז. 

יובל בן אלי – ליצנות ותיאטרון פיזי
בוגר החוג לתאטרון טיפולי אוניברסיטת חיפה
ליצן רפואי מטעם עמותת “רופא חלום”
שחקן יוצר, עוסק בליצנות , תאטרון פיזי, תאטרון רחוב, מנחה קבוצות צרכים מיוחדים בקהילה.
2015 – “בן אדם לציפור” פסטיבל הצגות ילדים הבינלאומי חיפה
2016 – “מיליידי” פסטיבל עכ. בימוי משה מלכא
2018 – “הנאו-אנדרטלים” מופע ליצנות פוסט אפוקליפטי. בימוי נועם רובנשטיין בשיתוף תאטרון “הידית”.

סמדר אור – פיתוח קול ודיקציה
שיעורי דיקציה ופיתוח קול. מוסיקאית, מנהלת מוסיקלית, מנצחת, פסנתרנית.
בעלת למעלה מ-40 שנות נסיון בהוראה.
בוגרת האקדמיה למוסיקה מאוניברסיטת תל אביב.
בעלת תואר במוסיקולוגיה מאוניברסיטת בר אילן.
עסקה בניהול מוסיקלי של הצגות ומחזות זמר בארץ ובחו”ל.

אלונה פרץ-אימפרוביזציה
ילידת שווייץ שעלתה כנערה לישראל. בוגרת סטודיו למשחק ניסן נתיב ( 1986-1989).
הייתה בקבוצת המתמחים הראשונה לתיאטרון אימפרוביזציה פיסי של רות זאפורה בקליפורניה. לאחר חזרתה לארץ לימדה בסטודיו למשחק ניסן נתיב (1993-2012), בלסלי קולג’ (1994-2002), במגמות תיאטרון בתיכונים לאמנויות, בארגונים עסקיים, באוניברסיטת חיפה, במכללת אורנים, בכנסים, בקרב מנהלים, הורים ומחנכים, הקבוצה ביפו ועוד. בוגרת תואר שני
באמנות וחינוך (1998-2003).

תגובה
  1. חיים כהן אמר/ה

    סליחה מייסד הסטודיו היה כהן ניב בשנת 2000 למדתי שנתיים בהדרכתו משחק

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.