הדרך ללימודים ללא דאגות: כך תתמצאו ב”מבוך” המלגות

אונברסיטה הפתוחה (צילום יחצ)

במציאות הכלכלית המאתגרת של ימינו, מלגות מעניקות לסטודנטים רבים שקט נפשי ודאגה אחת פחות. כיצד מוצאים את המלגה המתאימה ואיך מגדילים את הסיכוי לזכות בה?
אספנו כמה שאלות מנחות וטיפים חשובים, שיעזרו ל”מסע” שלכם למציאת המלגה הבאה להסתיים במהירות ובהצלחה.

האם חלפו פחות מ-5 שנים מיום שחרורכם מהצבא או מסיום השירות הלאומי? גופים רבים מעניקים מלגות לימודים לאוכלוסיית החיילים המשוחררים ולמסיימי שירות לאומי. כך למשל האגף והקרן לחיילים משוחררים מציעים את מלגות האפוטרופוס הכללי לחיילים משוחררים ולמסיימי שירות לאומי של 24 חודשים, שטרם חלפו 5 שנים ממועד שחרורם.

אונברסיטה הפתוחה (צילום יחצ)
אונברסיטה הפתוחה (צילום יחצ)

גם אוניברסיטאות מעניקות מלגות לחיילים ולמשוחררים משירות חובה, כמו גם למסיימי שירות לאומי. ביניהם גם האוניברסיטה הפתוחה שהיא המוסד האקדמי היחיד שהוכר ע”י צה”ל כמוסד שבו יכולים חיילים בשירות חובה ללמוד, תוך כדי שירות צבאי, על-פי קצב ותחום לימודים הנוחים להם.

  1. האם השתייכתם למערך הלוחם? חלק מהמלגות מתמקדות ספציפית בחיילים שעונים לאפיונים מסוימים, כמו לדוגמה תכנית IMPACT של ארגון ידיד צה”ל בארה”ב ובפנמה, שנועדה לסייע לחיילים משוחררים מהמערך הלוחם. קבלת המלגה מותנה בפעילות חברתית לאורך השנה, וכל מלגאי זוכה למימון על ידי תורם אישי המלווה אותו לאורך כל לימודי התואר הראשון.
  2. האם במהלך השירות הוכרתם כחיילים בודדים? תכניות אחרות בהן קרן הישג, מיועדות להעניק מלגות לחיילים משוחררים שהוכרו כחיילים בודדים בצה”ל. המלגה כוללת מימון שכר הלימוד וכן תמיכה חודשית להוצאות קיום. קבלת המלגה מותנה בביצוע פעילות התנדבותית בקהילה.
  3. האם אתם עולים חדשים? מלגות שונות מכירות בחשיבות הרקע שממנו הגיע כל סטודנט, ומעניקות לעולים חדשים את העזרה הנדרשת כדי לעקוף מכשולים כלכליים.
  4. האם אתם מעוניינים להתנדב? קיימות גם מלגות סיוע בשכר הלימוד שמוענקות לסטודנטים שמוכנים לתרום מזמנם לקהילה.
  5. האם אתם מתמודדים עם אתגרים כלכליים? גם אוניברסיטאות מעניקות מלגות סיוע לסטודנטים שלהן, בהתאם לקריטריונים שונים. באוניברסיטה הפתוחה למשל, לה יש בחיפה שני קמפוסים- קמפוס הנמל החדש וקמפוס בית בירם, חולקו 5,470 מלגות בשנת 2018, מתוכן כ-2,750 היו מלגות לסיוע כלכלי. הגישה של האוניברסיטה הפתוחה מבוססת על התפיסה לפיה התואר אמור להשתלב בחיים של הסטודנט, כך שמטרת המלגות היא לאפשר לסטודנטים לשמור על רצף לימודים מבלי לפגוע באורח החיים הרגיל שלהם. כל סטודנט רשאי להגיש בקשה למלגה לסיוע כלכלי פעמיים בשנה – בינואר או ביולי.
  6. האם אתם שייכים לקבוצה בעלת מאפיינים ייחודיים אחרים? ישנן קבוצות רבות נוספות שזכאיות לקבל מלגות על פי אפיונים שונים.

עומדים להגיש בקשה? 3 טיפים לסיום

  1. סמנו ביומן – מלגות שונות נפתחות במועדים שונים לאורך השנה.
  2. אל תסתפקו בטפסים – שלומית רוז’נסקי ממליצה לסטודנטים שרוצים להגדיל את סיכוייהם לקבל מלגה, לא להתבסס רק על הנתונים היבשים שבטופס הבקשה אלא להרחיב ולספר על עצמם גם בסעיף שמאפשר זאת.
  3. אל תוותרו – התחרות על מלגות מאלצת חלק מהסטודנטים לקבל תשובות שליליות, אבל רוז’נסקי ממליצה לא להרים ידיים במצב כזה ולנסות לפנות שוב במועד נוסף.

מעוניינים לשמוע על אפשרויות הלימודים באוניברסיטה הפתוחה?

אונברסיטה הפתוחה (צילום יחצ)
אונברסיטה הפתוחה (צילום יחצ)

הגיבו כאן לכתבה