המועצה לצרכנות: 4 סניפי שופרסל בחיפה בין 10 היקרים בישראל

שופרסל מהווה מונופול דורסני בכל שכונות הכרמל ונוה שאנן, ועכשיו זה מעוגן גם בממצאים מקוממים במיוחד מסקר של המועצה הישראלית לצרכנות:
שופרסל.PNG
המועצה לצרכנות ביצעה סקרי מחירים בין החודשים אפריל עד נובמבר 2013. במסגרת זו עקבה אחר מחירים של 40 מוצרים בסיסיים ב-320 סניפי סופרמרקט בישראל.

לפי ממצאי הדו”ח של המועצה לצרכנות, 4 מתוך 10 הסופרמרקטים היקרים ביותר בישראל ב-2013 הם סניפי שופרסל בחיפה, של המותג הכי יקר, “שופרסל שלי” – שופרסל בדניה, בקלר, בחורב ובמרכז זיו.
המועצה קיבלה תלונות של מאות מתושבי חיפה על מונופול שופרסל בכרמל, כאשר שופרסל מחזיקה ב-14 סניפים בכרמל ונו”ש, כשהרשת השנייה בגודלה – מגה, מחזיקה רק 3 סניפים קטנים בהרבה של רשת מגה בעיר, אף הם יקרים בעשרות אחוזים לעומת סניפים אחרים. מבחינת יוקר הסל הכללי הסקר מצא שחיפה בין 5 הערים היקרות ביותר, לצד שוהם, תל אביב, גבעתיים ורמת גן.

הנוסע בין שכונות חיפה יתקשה להאמין למצב האבסורדי שנוצר. בכרמל הצרפתי שופרסל שלי ויש, במרכז הכרמל שופרסל שלי, בקלר שופרסל שלי, בורדיה שופרסל שלי, כך בגם בחורב, בדניה (שופרסל שלי ושופרסל אקספרס), 4 סניפים כאמור בנוה שאנן, שופרסל ברוממה, שופרסל ברמת אשכול, באדמירלטי, בקניות חיפה, שופרסל ברמת ספיר. פשוט אין תחרות כלל, והעדר התחרות הכה מובהק ואבסולוטי – מרמז על קשרי שחיתות בין ראש העיר הנוכחי לבין הבעלים של איי די בי בעלת רשת שופסל, משפחת דנקנר.
בנוה שאנן כאמור, שופרסל מחזיקה ב-5 מתוך 6 סניפי רשתות המזון הגדולות באזור: שופרסל בגרנד קניון, יש בחניתה, שופרסל בזיו, שופרסל בחנקין ושופרסל בנתיב חן. רק סניף הרשת החרדית בר-כל מהווה תחרות אך חלשה, עקב קוי מוצרים מצומצמים לכשרויות מהדרין.

והנה סיפור טרי מהשנתיים האחרונות שממחיש כיצד העירייה איפשרה את מונופול שופרסל בחיפה:
חברת נכסים ובנין, אף היא בבעלות תאגיד איי.די.בי, בונה את שכונת רמת חביב. העירייה אפשרה לה לבנות בשכונה מרכז מסחרי גדול, ובו כמובן – השכירה סניף רק לרשת מזון אחת, כמובן – שופרסל.
כך למעשה קרה בשכונות אחרות. ראש העיר השפיע על הועדה המקומית בחיפה שלא להקצות שימוש לרשתות מזון גדולות בפרויקטים חדשים. רק כעת, כשהבין כי המועצה לצרכנות עוררה את הנושא, נזעק יהב לשלוח מכתב לשופרסל וכמובן מיד לפרסמו בתקשורת כי הרי זו המטרה היחידה של מכתבים כאלו. איזהו הגיבור, שמעלה בינואר את הארנונה הכי גבוהה בארץ שוב ושוב.. ולפתע מדבר על יוקר המחייה?

נשאלת השאלה מדוע העירייה פעלה בעשור האחרון בכזו נמרצות לשמר את מונופול שופרסל? מדוע העירייה פעלה לאשר חריגות בנייה וכניסה של מזהמים למפעל דור כימיקלים, בבעלות גיל דנקנר? מדוע רק כעת, כאשר איי די בי כבר נשמטת מידי חבריו השקשוקאים, ממהר ראש העיר להפוך את עורו ולפתע נזכר ששופרסל עושקת את תושבי חיפה, מנצלת אוכלוסיה גדולה של קשישים בכרמל ואוכלוסיה שכדי לחסוך עלויות עתק נדרשת לנסוע לערים שכנות ולכן ברור שבלית ברירה תמשיך לרכוש במחירי העושר, משיקולי נוחות ועייפות אחרי יום עבודה ולגבי קשישים גם הקושי לנסוע לבצע קניות במקום מרוחק (כי גם התחבורה הציבורית בעיר עם קוים ארוכים, צפופים ומייגעים)..

אז בוקר טוב אליהו, המועצה לצרכנות ואפילו ראש העיר לפתע גילו את מה שהאופוזיציה בחיפה מנסה להעלות כבר שנים… עכשיו נראה אם הבטחות ראש העיר ישארו ככלום ושום דבר, בדיוק כמו קריאתו (אף היא מתוקשרת.. כמובן) למנהרות הכרמל להוריד את דמי המעבר שמתייקרים בחדות בחצי שקל כל חצי שנה. נו מה קרה מאז? הם ציפצפו עליו. אולי הבינו שהוא עושה כאילו לצרכי בחירות, ואכן הפראיירים החיפאים ישלמו עוד 2, 3, 4, 5 שקל לכל קטע מעבר במנהרות, ועוד 2, 3, 4, 5 שקל יותר לכל מוצר בשופרסל כדי לממן עבורם את הורדות המחירים בערים אחרות בהן יש תחרות. ככה נוהגים מונופולים, במיוחד עם יש להם גיבוי בקריצה של העירייה כבר עשר שנים.

4 תגובות
 1. irir אמר/ה

  היום התראיין יונה יהב בערוץ 10 ואיים על הנהלת שופרסל שאם תוך 3 (שלושה) חודשים לא יורידו מחירים בסניפים בחיפה, הוא ימליץ לתושבים להדיר רגליהם מהסניפים.
  מזל שלא הקציב להם 3 שנים, מה שבוע לא מספיק?

 2. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  [quote="irir":3r2pslih]היום התראיין יונה יהב בערוץ 10 ואיים על הנהלת שופרסל שאם תוך 3 (שלושה) חודשים לא יורידו מחירים בסניפים בחיפה, הוא ימליץ לתושבים להדיר רגליהם מהסניפים.
  מזל שלא הקציב להם 3 שנים, מה שבוע לא מספיק?

  הם חייבים לחשוב בכמה הם מורידים מחיר, מרוב פחד.
  :lol:

 3. eran אמר/ה

  עברה כבר חצי שנה מאד הסקר והמכתב לתקשורת ומה קרה בשטח? האם ראש העיר עשה משהו (מלבד שוב להעלות את הארנונה בעוד 5%)? האם הנושא בכלל עלה במוצעת העיר?? בנתיים שופרסל נערכת לפתוח עוד סניף ברמת הנשיא שגם הוא ישאר ללא תחרות באזור. האם אפשר לנהל בדיקה מה נעשה בנושא מאז המכתב המתוקשר מאד של ראש העיר?
  יהב – תפסיק לשקר אותנו.

 4. irir אמר/ה

  לא לשכוח, יונה יהב המאיים הגדול, גם הוריד לנו את מחירי הנסיעה במנהרות…

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.