לימודי ייעוץ ארגוני בחיפה • לימודי חוץ והמשך – אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה (צילום: יח"צ)

אם יש לך רצון לרכוש ידע וכלים, כדי להיות יועץ ארגוני ו/או לממש את הפוטנציאל שלך כמנהל/ת, אם יש לך סקרנות ללמידה ורצון להתפתח מקצועית ואישית – מקומך איתנו!


ההרשמה לשנת הלימודים תש”פ בעיצומה

התכנית ללימודי ייעוץ ארגוני לבעלי תואר שני, ביחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה, נבנתה במטרה להכשיר יועצים ארגוניים, ברמה מקצועית גבוהה, שיוכלו לסייע כסוכני שינוי פנימיים וחיצוניים, למערכות ארגוניות, תוך ראייה מערכתית ותהליכית ומחויבות אתית וחברתית.


סגל התכנית ללימודי ייעוץ ארגוני

מנהלת התוכנית – נטע לוטרמן, פסיכולוגית ארגונית ומנחת קבוצות ותיקה ומנוסה. סגל המנחים כולל מספר גדול של יועצים ארגוניים, מהמובילים בתחומם, העובדים בשטח למעלה מ-20 שנה ומייצגים קשת רחבה של תחומי העיסוק בפרופסיה. לכל המנחים ניסיון הוראה והנחיה במסגרות נוספות.

מה הייחודיות של התכנית?

מנהלת התכנית, נטע לוטרמן:
“דגש מרכזי בתכנית הוא על ההתפתחות האישית. האני מאמין שלי הוא שכדי לפתח צריך להתפתח, מדובר על תהליכים מקבילים. כיועצים, על מנת לפתח אחרים, מנהלים וארגונים, חשוב לעבור תהליך התפתחות אישי בעצמנו והתכנית מהווה מרחב המאפשר ומעודד זאת. בנוסף, אני מאמינה שתהליכי בניית וגיבוש זהות מתרחשים דרך המפגש עם האחר. במהלך הלימודים, הסטודנטים פוגשים מגוון רחב של יועצים ארגוניים, בעלי גישות ותפיסות שונות וכך מתאפשרת חקירת תפיסת התפקיד האישית שלהם כיועצים ארגוניים.
הלמידה מתקיימת בקבוצה קטנה, המהווה ‘ארגון לומד’, וכוללת מגוון טכניקות, כלים, ביקורים בארגונים ומפגשים עם מנהלים ויועצים בכירים. מדובר לא רק בלמידה על ארגונים, אלא ראיה של כל משתתף כפרט בתהליך צמיחה והתפתחות בתוך הארגון הלומד שלנו.”

יוצא לך לדבר עם בוגרי התכנית, לראות לאן הם התפתחו?

נטע לוטרמן : “אני בקשר עם מספר גדול של בוגרי התוכנית. אני מתרגשת לשמוע בוגרים שלנו שסיימנו לפני מספר שנים ומספרים על תהליכי ההתפתחות שעברו בעקבות התכנית. הם מספרים על האופן שבו התובנות שעלו במהלך הלימודים השפיעו על הבחירות שלהם בהמשך הדרך ועל האופן שבו הם משתמשים בכלים ודרכי החשיבה שהם קיבלו בלימודים במהלך עבודתם.
מספר גדול של בוגרים שלנו השתלבו בתפקידי ייעוץ ארגוני – כיועצים עצמאיים, בתוך ארגונים או בחברות ייעוץ. מנהלות משאבי אנוש מדווחות על הרחבת מרכיבי התפקיד שלהן. בוגרים נוספים, שהגיעו לתכנית מתחומים שונים ומגוונים, כמו חינוך, הנדסה, אבטחת איכות, עבודה סוציאלית, מנהל עסקים וכו’, מספרים על התפתחות בתוך הארגונים שלהם, בתפקידם הקודם או בתפקידים חדשים שכוללים היבטים של פיתוח ארגוני.”

למה לימודי תעודה ולא עוד תואר שני?

נטע לוטרמן : “קהל היעד של התכנית הוא בוגרי תואר שני. מדובר במקום שונה של בחירה מקצועית. תוכנית לימודי התעודה אצלנו פונה לאנשים בשלים, בעלי ניסיון תעסוקתי רב שנים, הרוצים להעשיר את הפן המקצועי, להתפתח באופן אישי וללמוד במסגרת אחרת. בלימודי תואר רוב המרצים מגיעים מעולם האקדמיה ועיסוקם המרכזי הוא מחקר. אצלנו המרצים הם מנחים המגיעים מהשטח ועוסקים בייעוץ ופיתוח ארגוני רוב זמנם.
בלימודי תעודה אין דרישות אקדמיות של מבחנים ועבודות תאורטיות, אך כן יש ציפייה לקריאה והעמקה בספרות המקצועית. העבודות שנדרשות כוללות התבוננות על תהליכי העבודה בהתנסות המעשית והגשת דו”ח אבחון לארגון בסיום הפרקטיקום. התכנית עצמה לא בנויה במתכונת של קורסים, אלא מפגשים ארוכים בנושא אחד. זה מאפשר העמקה גדולה יותר ושילוב מיטבי של החלקים התיאורטיים עם חוויה התנסותית. בלימודים, מדובר על אוירה אחרת לגמרי – קבוצה קטנה, הטרוגנית ואיכותית המהווה מרחב למידה מאפשר.”

מה לומדים?

תכנית הלימודים כוללת חשיפה למגוון גישות, תיאוריות וכלים עכשוויים תוך התמקדות ב-3 צירים מרכזיים, בשנה הראשונה, ובחיבור ביניהם בשנת הלימודים השנייה:

הארגון – התופעה הארגונית, סוגי ארגונים, מבנים ארגוניים, מחזור החיים של ארגון, תרבות ארגונית, חזון ואסטרטגיה, פוליטיקה ארגונית.
הכלים והמיומנויות הנלמדות: ניתוח סביבה ארגונית, אבחון ארגוני, ליווי תהליכים אסטרטגים, ליווי תהליכי שינוי.

קבוצות בארגונים – שלבים בהתפתחות קבוצה, גלוי וסמוי, מצבים ותופעות בחיי קבוצות, מאפייני עבודת צוות אפקטיבית, תפקידים פורמאליים ולא פורמאליים בצוות.
הכלים והמיומנויות הנלמדות; בניית צוות, פיתוח צוות, הנחיית פיתוחי מנהלים, ליווי קבוצות עמיתים.

הפרט/המנהל – ליווי בכניסה לתפקיד, תפיסת תפקיד ומושגי ייסוד בהבנה פסיכולוגית: מנגנוני הגנה, הזדהות השלכתית, התנגדות.
הכלים והמיומנויות הנלמדות: ייעוץ אישי.
שיטת הלימוד: תהליך הלמידה עשיר וכולל מספר רב של מסגרות למידה – מליאה, זוגות, צוותים – תוך שימוש במגוון טכניקות וכלים – ניתוחי אירוע, סימולציות, שאלונים, סרטונים ותרגילים.

פרקטיקום – ההתנסות המעשית וקבוצת ההדרכה
במהלך הלימודים כל סטודנט יבצע פרקטיקום בארגון שאינו הארגון בו הוא עובד. מטרות הפרקטיקום ברמה המקצועית הינן לאפשר יישום, תרגול ואינטגרציה של הידע שנצבר, דרך שימוש בכלים מקצועיים לאבחון ארגוני והצעת כיווני פעולה, ברמה הפרטנית והמערכתית. ברמה האישית מדובר בתרגול מיומנויות אישיות ובינאישיות בכניסה לארגון ויצירת קשר עם הלקוח. בנוסף, בחינת הזהות המקצועית של הסטודנט כיועץ ארגוני, לאור חיבור התובנות מתהליך ההתפתחות האישית במהלך התוכנית ומהמפגש עם המציאות בשטח.

קבוצות ההדרכה: את ההתנסות בשדה מלוות קבוצות הדרכה של 6-8 סטודנטים. במפגשי הקבוצה מתאפשר ליווי צמוד בתהליך העבודה הייעוצית והתקדמות משותפת בתהליך האבחון עד האישור הסופי של המנחה ומנהלת התוכנית להחזרתו ללקוח. בנוסף, מתקיימים מפגשים אישיים עם מנחות הקבוצה.


למי מיועדת התכנית?

בעלי תואר שני מתחומי מדעי החברה, ההתנהגות והניהול (פסיכולוגיה, סוציולוגיה, עבודה סוציאלית, מנהל עסקים, חינוך, תעשייה וניהול). תישקל מועמדותם של בעלי תואר אקדמי שני מתחומים קרובים.

משך הלימודים

תכנית דו-שנתית בהיקף של 350 שעות פרונטאליות ו- 150 שעות פרקטיקום.
המפגשים יערכו אחת לשבוע, בימי רביעי, בין השעות 15:00-20:00.

תעודה

למשתתפים שיעמדו בדרישות התכנית תוענק תעודת הכשרה כיועץ ארגוני, מטעם היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ, באוניברסיטת חיפה. התעודה מוכרת כמילוי חלק מדרישות הקבלה של האיגוד הישראלי לפיתוח ארגוני (איפ”א).

איך נרשמים?

הנכם מוזמנים ליצור קשר עם היחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ אוניברסיטת חיפה טלפונית או במייל המופיע מטה.

פרטים ליצירת קשר לצורך בירור פרטים נוספים והרשמה לתכנית:

04-8249111

ext-studies@univ.haifa.ac.il

תגיות: ייעוץ ארגוני, תואר שני בייעוץ ארגוני, ייעוץ ארגוני תואר שני, קורס ייעוץ ארגוני, ייעוץ לימודים, ייעוץ ארגוני תואר ראשון, תואר בייעוץ ארגוני, פיתוח ארגוני, תואר ראשון בייעוץ ארגוני, ייעוץ ארגוני לימודים, לימודי ייעוץ עסקי, קורסים מקצועיים, לימודי תעודה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.