לימודי אפיון ועיצוב חווית משתמש (UX) ביחידה ללימודי חוץ באוניברסיטת חיפה

לימודי UX – בואו נאפיין עולם טוב יותר

תכנית חדשה וייחודית ללימודי אפיון ועיצוב חווית משתמש הוקמה על מנת לספק מענה לצורך תעשייתי באנשי חוויית משתמש איכותיים, אשר מבינים לעומק הן את הפן המדעי והן את הפן המעשי של אפיון חוויית משתמש.


מטרת התכנית היא לא רק ללמוד UX, אלא להבין כיצד ליצור UX

למה חוויית משתמש כל כך משמעותית?

עם התקדמות הטכנולוגיה והעליה באיכות החיים, ההיצע של מידע או מוצרים עבר באופן כמעט מוחלט לעולם הדיגיטלי. אתרי אינטרנט, אפליקציות, שירותים אוטונומיים ועוד, מצריכים חווית משתמש שתהיה נגישה, מותאמת, נוחה ואטרקטיבית.

לראשונה בישראל הוקמה ביחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה תכנית מקיפה ומעמיקה הנותנת מענה הן למתחילים העושים את צעדיהם הראשונים בתחום והן לוותיקים בתחום המחפשים להתפתח מבחינה מקצועית ואישית.

סטודנטים באוניברסיטת חיפה (צילום: יח"צ)
סטודנטים באוניברסיטת חיפה (צילום: יח”צ)

ד”ר עופר מונר, מנהל התכנית, מספר מה הייחודיות של התכנית ומאיפה הגיע הצורך להקים מסלול שישלב גם את הרקע התיאורטי וההבנה המעמיקה בפן הפסיכולוגי לצד הפן המעשי והמקצועי:

“המנטרה שלי לחיים מושאלת מפרידריך ניטשה: “ככל שאנו נוסקים גבוה יותר, כך אנו נראים קטנים לאלו אשר אינם יכולים לעוף“. אני מאמין שאין ידע מיותר. לדעתי התעשייה משוועת לאנשי UX מקצועיים וזו הסיבה העיקרית שהקמתי את תכנית ההכשרה המקיפה והמעמיקה ביותר בארץ, מתוך רצון להפוך את מקצוע ה UX למקצוע מבוסס ידע אקדמי.”

פסיכולוגיה קוגניטיבית היא הבסיס להבנת תהליכי אפיון מתקדמים

“פסיכולוגים קוגניטיביים מחזיקים בידע יקר מפז לתעשייה על תהליכים קוגניטיביים מורכבים והם מסוגלים לתכנן ממשקי אדם-מחשב יעילים בהתחשבות בכל הגורמים המשפיעים על החוויה, קשב, זיכרון וכו’. למעשה, אני מנסה בקורסים לקחת את הידע התיאורטי וליישם אותו בעולם האמיתי. שוק ה-UX נחלק בגדול לשתי דיספלינות, האחת היא אפיון אתרים ואפליקציות ששם לא נדרש ידע מעמיק בפסיכולוגיה והשנייה היא אפיון מרכות מורכבות (ביטחוניות, רפואיות, פיננסיות ועוד) הנחשבות להיות מערכות 0 Error Rate ושם נדרש ידע קוגניטיבי ויכולות ניתוח גבוהות.

המסלולים מתרכזים בתהליכים פסיכולוגיים השזורים כחוט השני בנושאי הקורס, אך ישנם נושאים נוספים כגון ניתוח מערכות, אפיון לוחות מכוונים, עיסוק בויזואליזציה, big data, אפיון למכשירים סלולריים, לאתרי מסחר, בדיקות שמישות ומחקר משתמשים ועוד. הידע בנושאי UX יתווסף לידע הקיים ויקשר אותו לעבודה בפועל”.

מה בתכנית?

UX Designer – אפיון ועיצוב חווית משתמש

מיועד למתחילים ומרחיביי ידע בתחום חוויית המשתמש. המסלול סוקר את עקרונות התחום ומכסה בצורה מעמיקה את כל תחומי האפיון הנפוצים בתעשייה. המסלול מכוון לבעלי זיקה טכנולוגית / או זיקה לאנשים או שתיהן. הלימודים במסלול משלבים תיאוריה מעמיקה עם פרקטיקה יום יומית. בסיום מסלול זה תוכלו להתהדר בתעודת מאפייני UX ולהשתלב במשרות בתעשייה.

תכני הקורס כוללים בין היתר: פסיכולוגיה קוגניטיבית, מחקר, מתודולוגיות אפיון, אפיון למכשירים ניידים, לאתרי מסחר, סדנאות מעשיות, אפיון אסטטי, מערכות מורכבות, מבחני שמישות ועוד.

UX Architect – מומחי חווית משתמש

מיועד לוותיקים בתחום או לבוגרי קורסי פתיחה המעוניינים להתמחות באפיון מורכב ובתהליכים מורכבים. זהו קורס ייחודי בארץ ובעולם המיועד לאפיון מערכות מורכבות. בסיום קורס זה יוכלו הבוגרים להשתלב במשרות בתעשייה הביטחונית, רפואית, פיננסית ועוד.

תכני הקורס כוללים בין היתר: פסיכולוגיה קוגניטיבית לעומק , מחקר מתקדם , סטטיסטיקה, ניתוח מערכות מידע, ארגונומיה וויזואליזציה, סדנאות מעשיות, מערכות מורכבות ועוד.

חברי הצוות של התכנית הנם מהמומחים המובילים בארץ לחוויית משתמש, כולם אקדמאיים עם ניסיון עשיר בתחום גם באקדמיה וגם בשטח.

 המסלולים הקרובים צפויים להיפתח בחודש מאי באוניברסיטת חיפה / תל אביב.

התכנית החדשה ביחידה ללימודי חוץ ולימודי המשך באוניברסיטת חיפה ללימודי עיצוב ואפיון חווית משתמש יוצאת לדרך ואתם מוזמנים לבוא ולקחת חלק בהצלחה.

לאתר התכנית: https://ux.haifa.ac.il/

לפרטים נוספים: טל’: 04-8249111 • אימייל: ext-studies@univ.haifa.ac.il

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.