הופעה – “ולדימיר ויסוצקי מדבר עברית” | הצגה הבאה בתיאטרון חיפה – 28/01/2019

מירית הנדסה – עתלית – רחבממיטב שירי משורר המחאה האגדי, שכאילו נכתבו כאן ועכשיו

הסטודיו – אירועי החודש

תרגום: תמרה אמיתי | ביצוע: יגאל ודני אמיתי


ולדימיר ויסוצקי מדבר עברית – זהו ערב של הנאה צרופה. ביצוע מעולה של מיטב השירים, בכל מנעד הרגשות: מחאה, אירוניה וחמלה, חברות אהבה, שעשוע וטינה, גורל ואמונה.      תרגום רגיש וקולח, המעניק אשליה, כאילו כך כתב המשורר במקור.  מגוון איכויות מוזיקליות, של צבע וקיצביות, אשר תומך בכל שיר, בהתאם לאופיו. גם ההסברים ודברי המבוא מצויינים, לרוץ ולראות היכן שיופיעו, או להזמין דיסק ואז כבר תרוצו לבד.

(דן תדמור)


צוות אמיתי – תיאטרון מרכז העיר 
(הפרינג’ החיפאי משנת 1996)

ולדימיר ויסוצקי, משורר המחאה האגדי, כתב ב-42 שנות חייו כ-1,000 שירים, שתורגמו ל-150 שפות. השירים שנבחרו למופע רלוונטיים למציאות הישראלית. במקביל למופע יצא לאור (בסיוע מפעל הפיס) ספר ובו 44 משירי המשורר בתרגום
לעברית של תמרה ויגאל אמיתי, לצד המקור הרוסי, עם איורים לכל שיר, של דני אמיתי. זהו הספר הראשון של שירי ויסוצקי היוצא בעברית. הספר יימכר במהלך המופע בצירוף תקליטור ובו ביצוע של 19 מהשירים.

במופע יושמעו גם שירים מקוריים של תמרה ויגאל אמיתי, המתכתבים עם שירי ויסוצקי ומעצימים את הרלוונטיות שלהם. המופע כולל שירים של ויסוצקי שלא הושמעו בהופעות קודמות, לצד שירים של בולאט אוקודג’אבה, מהאבות המייסדים של שירת הבארדים (הטרובדורים) הרוסית, מי שהיה אביו הרוחני של ויסוצקי.


ולדימיר ויסוצקי היה בארד (פירוש מילה: משורר מחאה נודד) ושחקן סובייטי ממוצא יהודי, שזכה להצלחה יוצאת דופן, למרות, ואולי בשל החרמת השלטון הסובייטי. שיריו עוסקים במגוון נושאים אוניברסאליים ורלוונטיים. ופורטים על מנעד רגשות רחב: אירוניה וחמלה, חברות ואהבה, שעשוע וטינה, גורל ואמונה.
מבין 1000 השירים שכתב בחר “צוות אמיתי” את השירים הנוגעים ביותר לאקטואליה הישראלית (מצב המלחמה, אך גם שירים על אהבה ועוד…).

הופעה – “ולדימיר ויסוצקי מדבר עברית”

לעתים בחירת השירים נגעה לאירועים עליהם שמעו בחדשות, כולל נושאים חיפאיים, דוגמת השיר שתורגם בעקבות מקרה רצח שקרה באחד המועדונים במפרץ חיפה.

הכל התחיל, כשיגאל, שעלה בשנות השבעים מרוסיה, תרגם את השירים, תמרה עבדה את הנוסח העברי והם גובשו לידי מופע שרץ בהצלחה רבה בארץ ובחו”ל במשך שלוש שנים וחצי.
אחרי תקופה של “בישול מחודש” עולה המופע בגרסא עוד יותר אקטואלית ומתווספים לו שירים של בולאט אוקודג’אבה – מורו ורבו של ויסוצקי וממייסדי שירת המחברים/המשוררים. כמו כן שולבו בו שירי מקוריים המתכתבים עם שירי ויסוצקי ואוקודג’אבה, שכתבה תמרה יגאל הלחין ודני עיבד.


דני אמיתי, בן 30 ,הוא מוסיקאי וזמר במקהלת האופרה הישראלית, צייר, פסל, מאייר, קריקטוריסט, חבר באגודת הפסלים והציירים של חיפה והצפון ובאגודת המאיירים הארצית.

תמרה אמיתי פרסמה עד כה 14 ספרים ומחזות. ספרה החדש “על החיים ועל המוות” יצא בהוצאת “ספרי צמרת”.

יגאל אמיתי למד משחק ובימוי באוניברסיטת תל-אביב עם נולה צ’לטון. במשך 18 שנה שימש כמנהל האמנותי של תאטרון מרכז העיר – “הפרינג’ החיפאי”, שם ביים ושיחק בכל ההצגות. הצגות התאטרון הועלו בפסטיבל הבינלאומי לתאטרון בסאסרי, סרדיניה (צל”ש הקהל), בתאטרון העירוני חיפה, בפסטיבל לתאטרון מקורי ב”תאטרון קרוב” ובפסטיבל להצגות ילדים בחיפה. כן עבד במשך שנים רבות כעיתונאי ומבקר תאטרון ב”על המשמר”, ב”הארץ” וב”כלבו” ובעיתונים בשפה הרוסית.


“ולדימיר ויסוצקי מדבר עברית” – מופע אקוסטי, ספר, תקליטור

נוסח עברי: תמרה אמיתי (על סמך התרגום המילולי של יגאל אמיתי)
מבצעים: יגאל אמיתי – שירה וגיטרה, דני אמיתי – שירה, גיטרה, מנדולינה, חצוצרה
אתר האינטרנט של צוות אמיתי: www.artamitai.com


סרטון המופע שצולם ב”צוותא”


תגובתו של דן תדמור אשר צפה בהופעה:

” ולדימיר ויסוצקי מדבר עברית” – זהו ערב של הנאה צרופה. ביצוע מעולה של מיטב השירים בכל מנעד הרגשות: מחאה, אירוניה וחמלה, חברות ואהבה, שעשוע וטינה, גורל ואמונה. תרגום רגיש וקולח, המעניק אשליה כאילו כך כתב המשורר במקור. מגוון איכויות מוזיקליות של “צבע” וקצביות, אשר תומך בכל שיר  בהתאם לאופיו. גם ההסברים ודברי-המבוא – מצוינים. לרוץ ולראות היכן שיופיעו או להזמין דיסק, ואז כבר תרוצו לבד.

דן תדמור

האקדמית גורדון – הרשמה – רחב

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

עתידים – עמותה – רחב
מירית הנדסה – עתלית – רחב
עיריית חיפה – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
קניון שער הצפון – מתחלף – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB