פרסום ראשון: ילד בן 13 מבית ספר בנפת חיפה אובחן כחולה שחפת

לחי פה נודע כי תלמיד מאחד מבתי הספר בחיפה נדבק בשחפת. מבדיקה מול משרד הבריאות אומת הדבר ואושר כי אכן ילד בן 13 נדבק מאביו במחלה.

האקדמית גורדון – הרשמה – WB

משרד הבריאות אישר היום (ה') בפני חי פה, כי המידע שהתקבל במערכת על ילד שנדבק בשחפת באזור חיפה הוא נכון. מהמשרד נמסר כי לפני יומיים נער בן 13 מבית ספר בנפת חיפה אובחן כחולה שחפת, וזאת לאחר שנדבק מאביו. כיום הילד מאושפז בבית החולים שמואל הרופא יחד עם אביו.

לשאלה האם יש חשש לגבי תלמידים נוספים שנדבקו – נמסר: "האחות האפידמיולוגית תבדוק לפי טיב הקשרים שיש לנער בבית הספר האם יש צורך לבדוק ילדים נוספים בבית הספר- אם כן יש צורך במתן טיפול מונע". עוד נמסר כי, שחפת עוברת דרך מגע הדוק וממושך בחדר סגור עם חולה שחפת אחר.

יש לציין כי שחפת היא מחלה זיהומית ומדבקת, הנגרמת מחיידק שנקרא מיקובקטריום טוברקולוזיס, שפוגעת בדרך כלל בריאות, אך יכולה לפגוע גם באיברים אחרים כמו: המוח, הכליות או עמוד השדרה. המחלה מתבטאת בחולשה, ירידה במשקל, חום והזעה בלילה. בשחפת הריאות עלולים להופיע גם שיעול, כאבים בחזה ולעתים ליחה דמית.

ההדבקות במחלה מתרחשת דרך הכיח של אדם חולה במחלה פעילה שכן כשהחולה משתעל או מתעטש חיידקי השחפת מתפזרים באוויר כך שהסיכון להדבקות תלוי בעומס החיידקים בחדר בו שוהים עם אדם חולה ומערכת החיסון של האדם שנחשף לחיידקים – ככל שלחולה יש יותר חיידקים בכיח וככל ששוהים יותר זמן בחברתו גוברים סיכויי ההדבקה. חשוב לציין, כי ההדבקה בחיידק השחפת אינה גורמת לרוב למחלה פעילה ורק חלק קטן מן הנדבקים בחיידקי השחפת יפתחו מחלה פעילה בשלב כלשהו בחיים.

ההבדל בין חולה שחפת לאדם שנדבק בחיידקי השחפת: חולה בשחפת ריאות פעילה מפריש חיידקי שחפת. חולה כזה יקבל טיפול לריפוי המחלה. כשבועיים לאחר טיפול יעיל החולה מפסיק להוות מקור להדבקה. אדם שנדבק בחיידקי שחפת לא בהכרח יחלה במחלה: החיידקים נמצאים בגופו אך הוא אינו מדביק אנשים אחרים כי אינו חולה שחפת ריאות פעילה. אצל אדם כזה תופיע תגובה לתבחין עור ולעתים יומלץ בפניו לקבל טיפול שימנע התפתחות אפשרית של מחלה פעילה בעתיד.

משען – WB
אילוסטרציה – צילום: ירון כרמי

 

 

 

 

 

 

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 700 על 100
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...