סמינר ישראלי פלסטיני התקיים בחיפה במסגרת יוזמת ז'נבה

הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB

בסוף ספטמבר התקיים בחיפה סמינר בו לקחו חלק ישראלי ופלסטינים. אנשי "יוזמת ז'נבה״ הובילו במשך יומיים, מעגלי שיח בהנחיה מקצועית

מטרת הסמינר להפגיש פעילים פוליטיים משני הצדדים, לצייד אותם בידע וכלים בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני והפתרונות המוצעים ביוזמת ז'נבה ולקדם יחד פתרון מדיני לסכסוך.
אנו , מערכת חי פה, לקחנו חלק בסיקור האירוע ובמעגלי השיח. חלק מהפנים טושטשו על מנת לשמור על ביטחונם של המשתתפים.

כאן בוידאו תוכלו לראות את רשמיהם של חלק מהמשתתפים

09_אייאד_עאטמאווי.jpg

אייאד עאטמאווי ורחל עזריה

יחסי שכנות טובים


כאשר הפלשתינאים נמצאים איי שם מעבר לגדר וכל מה שאנחנו רואים הוא את התמונות והסרטים של זריקת אבנים, של פצועים ושל מחאה, נוח לנו הישראלים להשלים עם הסיטואציה שאנחנו כאן והם שם מעבר לגדר ולידם המתנחלים והמון צבא ששומר שהכול יהיה בסדר.

‏במהלך השנים בהן ‏שירתתי כקצין קרבי בסדיר ובמילואים, חוויתי ימים רבים ושבועות רבים וחודשים רבים מדי בהפעלת כוח צבאי על אוכלוסיה אזרחית, על מנת לשמור שהכול יהיה בסדר.
‏האדם פלסטינאי וזהותו וזכויותיו היטשטשו ונמחקו לנגד עיניי בסיטואציה הזאת, בה אני וחבריי פעלנו עם מדים ונשק והם, השקופים, מתחבאים מאחורי קירות. אנו לא באמת רואים מולנו אנשים שיש להם שאיפות לשגשג ולפרוח, אלא ציבור שיש לנהל אותו באופן מסודר ושיטתי, כדי שלא יעשה בעיות ויאפשר לנו לפרוח במינימום נזקים.

כללית לוקחים את זה בהליכה WB

מעגל_שיח_סביב_השולחן.jpg

מעגל שיח סביב השולחן
‏בסמינר ז'נבה, לראשונה בחיי, ‏הייתה לנו ההזדמנות והכבוד לפגוש בצעירים פלסטינאים, חכמים ומשכילים, בדיוק כמונו. הם באו אלינו לפגוש ‏אותנו ללא מדים ונשק ובאו לשוחח, לשמוע וללמוד ולהקשיב איך אנחנו רואים אותם ומה אנחנו חושבים אודותיהם, כאנשים, כבני אדם… ‏אנשים שיש להם רצונות ואהבות ורעיונות ושאיפות לחיות בשלום, לגדל ילדים, להתפרנס, לנסוע בכבישים בבטחה, לחיות בדירה ‏מרווחת ולטוס לנופש בחו"ל פעם בשנה (כן, גם להם מגיע להינות מהשפע שמציע העולם).

הקשבה_-_צעירות_פלסטינאיות.jpg

הקשבה – צעירות פלסטינאיות
‏אין מדובר בציבור של אנשים חלשים ונבערים מדעת. ‏היום, בעידן האינטרנט והתקשורת הפתוחה, כולם יודעים הכל ואף אחד לא מטומטם. כולם רוצים הכל ועכשיו וטוב. הצעירים האלה לומדים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל (אוניברסיטת תל אביב, בחו"ל ובמוסדות האקדמיים בשטחים)
‏נגמרה הסצינה של הערבי עם הפנים צרובות השמש וחרושות הקמטים, שיושב על הכרכרה הרתומה לחמור ולא מבין שום דבר, או לפחות כך נדמה לנו…

מעגל_שיח_-_ישראלי_ופלסטינים_-_חיפה_2.jpg

מעגל שיח – ישראלי ופלסטינים – חיפה
‏הצעירים האלה הגיעו ללמוד, הם מתגבשים, ‏הם עושים תכניות לעתיד והם רוצים להביא את העתיד מהר. גם היה מיואשים מההנהגה שלהם, בדיוק כמו שאנחנו מיואשים מביבי, ‏כאשר הוא לא מציב שום אלטרנטיבה מדינית, כאשר הוא לא הולך בדרכו של בגין ורבין ולא שואף ליחסים של כבוד עם בני אדם שנמצאים וחיים לידו, תוך הפעלת כוח יתר כפתרון כמעט לכל בעיה.

ארוחת_צהריים_משותפת_-_יוזמת_ז_נבה.jpg

ארוחת צהריים משותפת – יוזמת ז'נבה
‏ ‏יוזמת ז׳נבה מדברת אל תהליך מדיני שעשוי להביא בסופו של דבר לסיום הסכסוך, אך יותר מכך היא מדברת על היכולת שלנו כעם חזק להעניק הזדמנות שווה ‏לאותם צעירים שכעת הם בשנות ה-20 לחייהם ובעוד 20 שנה יהיו בגילי. הזדמנות שכזו מעניקים ממקום של עצמה.

‏אני, שחלק גדול ממשפחתי נספה בשואה, קשה לי לקבל את ‏האטימות והזלזול שנוקטת ממשלת ישראל מול אנשים שהם חלשים איתנו ובאופן עיקבי ממשיכה להחליש אותם על מנת שלא ירימו ראש ולא יעשו בעיות. זו אסטרטגיה פגומה, המושתתת על החלשת החלש ולא על העצמת וטיפוח ההון האנושי הנמצא כאן בתוכנו.
אינני מקל רא באינטרסים הביטחוניים שלנו, המחייבים אותנו לעמוד על המשמר ולהמשיך להפעיל כוח רב, כשצריך. אני מתייחס לגישה, לרצון להידבר, לרצון להציב יעד אופטימי לשכנינו, על מנת שיתקדמו אתנו ולא יישארו מאחור. כולנו נרוויח משגשוג משותף, בסופו של דבר.

מתורגמנית.jpg

מתורגמנית
‏כאשר משוחחים עם הצעירים האלה, מייד מבינים כי עלינו חלה החובה לצייר את העתיד האנושי, החברי, ‏אשר יאפשר לצעירים האלה לחיות כבני אדם בעלי זכויות שוות ובעלי אפשרויות שוות לממש את יכולותיהם ורצונותיהם.

‏יוזמת ז׳נבה, הוא מסמך עקרונות, אשר עשוי להוות פתיחה ראויה ליצירת תהליך, ‏אשר יכבד את שכנינו הפלשתינאים ויפתח פתח לשיתוף-פעולה בין העמים. אין זה מסמך מושלם עדיין, אף הוא מהווה פתיחה הגיונית לתהליך הוגן.

נגה_כרמי.jpg

נגה כרמי
מעגל_שיח_-_קבוצות_קטנות.jpg
מעגל שיח – קבוצות קטנות
שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 700 על 100
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...