חיים בזבל – חובת עיקור/סרוס • דעה • אופירה לינדנפלד

חתול (צילום - ירון כרמי)

חתולי רחוב בחיפה – חיים בזבל

חתולים שמסתובבים בפחי הזבל ומחפשים קצת אוכל כדי שיוכלו להשקיט
את הבטן הרעבה נהייתה תופעה נפוצה בישראל.
התופעה מפריעה לאנשים רבים ועם השנים זה מפריע ליותר ויותר אנשים.
אז מה עושים???
מדינת ישראל לא גיבשה צעדים לטיפול בתופעה שהולכת ומתרחבת!
אז מה כן יש בישראל?
יש מחקרים על מהי הדרך הטובה ביותר כדי להתמודד עם התופעה?
יש כאלה שמציעים פתרון של לכידה והמתה,
ויש מציעים לתת לטבע לעשות את שלו…
יש אנשים שמשקיעים כסף וזמן ומאכילים את החתולים
ויש שמגדילים לעשות ומשקיעים כסף וזמן ומאכילים את החתולים וגם מעקרים/מסרסים וגם נותנים טיפולים רפואיים בסיסיים.

חתולי_רחוב_בחיפה.jpg

על כל היש ויש… לי, יש לומר מספר דברים:

1. בארץ אחרת היו בני אדם שרעבו ללחם וחיפשו אוכל בזבל וחלק מהאנשים נרתעו מהמראה הקשה ואפילו כעסו על קיומם של אלה בסביבת מגוריהם. והיו אחרים, אנשים אכפתיים שבמחיר סיכון חייהם האכילו ודאגו לאנשים אלה, לימים הם הוכתרו בתואר: "חסידי- אומות- העולם". כשאני רואה בישראל את מאכילי החתולים חסרי הבית אני רואה אנשים אכפתיים וטובי לב.

2. פעמים רבות שמעתי טענה גם מפי וטרינרים שהאשמים העיקריים הם- המאכילים! כי בגללם החתולים מתרבים. אני לתומי חשבתי שהחתולים מתרבים כאשר זכר ונקבה עושים זאת בדרך המסורתית ללא סיפורי שפע של אוכל כמו שבני אדם עושים זאת בדרך המסורתית ללא סיפורי החסידה.

3. פתרון ההמתה שמוצע על ידי וטרינרים, לטענם זהו מפגע- תברואתי. קצת תמוהה בעיני לשמוע על פתרון שכזה מצד מי שאמור להיות מרפא- חיות, אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אילו רופאי האנשים היו מציעים פתרון שכזה כדי להתמודד עם עודף אנשים…

4. הפתרון 'הטבעי'- לתת לטבע לעשות את שלו, כלומר לתת לחתולים למות ברעב/צמא, דריסות, התעללות של סדיסטים ועוד כהנה וכהנה דרכים קשות שהחתולים אמורים למצוא את דרכי הטבע כדי לדלל את מספרם. זהו פתרון אכזרי מאין כמותו והמעניין הוא שאת הפתרון הזה נותנים אנשים, כאילו חייהם מתנהלים בכלל במערות והם נעים ממקום למקום ב… רגל!

העמדה לדין של אנשים שנוטשים את חיית המחמד שלהם מחד וחובת עיקור/סרוס

ריבוי יתר של חתולים החל כבר לפני שנים ויש לשאול מדוע וכיצד הגענו עד הלום?
כדאי לזכור שהחתולים הם חיות- מחמד (בעל חיים ביתי), פרי ייצור של בני- אדם ולטובת בני האדם. כל מי שהולך לטבע- לג'ונגלים ברחבי העולם, לא ימצא את החתול הביתי. וזאת מהסיבה הפשוטה שהחתול אינו חיית טבע אלא חיית- מחמד שאמורה לחיות עם הבעלים שלה כשהיא מוגנת ומטופלת. מצב של חתולים חסרי בית המחפשים אוכל בזבל נוצר כשאנשים נטשו את חיית המחמד שלהם אולי בדרך לפריז או לרומא ואולי בנסיבות אחרות ולימים חזרו ולקחו חתול חדש. בעיניהם החתול משול לסמרטוט- ריצפה, רוצים משתמשים וכשרוצים זורקים.
אנשים אלה יצרו את המציאות הקשה, שכולנו סובלים ממנה, ריבוי יתר של חתולים חסרי בית ואנשים שמשקיעים רבות בלעזור לחתולים ושאר אנשים שלא נהנים מחתולים. חתולים עושים את מה שהטבע לימד אותם לעשות להתרבות ולשרוד, למזלם או לרוע מזלם יכולת הריבוי שלהם גבוהה. שוב יש לזכור שחתולים אלה קודם כל, לא עוקרו/סורסו וגם ננטשו וכך עם השנים מצאו את עצמם יותר ויותר חתולים ללא מקור מזון וללא הגנה.
לעומתם יש אנשים שאכפת להם שלא מוכנים לעמוד מהצד ולראות את החתולים משלמים את המחיר, אנשים אלה משקיעים זמן וכסף רב כדי להתמודד עם הבעיה שהשאירו אחריהם אנשים עבריינים וחסרי- לב.
לדעתי הפתרון לבעיה הקשה של חתולים חסרי בית חייב להיות משולב, העמדה לדין של אנשים שנוטשים את חיית המחמד שלהם מחד וחובת עיקור/סרוס ארצי לאורך כל השנים מאידך. זהו פתרון הומני שיתן מענה לכל הצדדים ולא יעניש/יחסל רק את הקורבן במקרה זה- החתול.

ועוד דבר קטן על אמון/נאמנות:

מדברים רבות על חוסר נאמנותו של החתול, לאלה שלא מכירים את החתול אני מציעה שימו בכל יום צלחת עם אוכל ליד דלתכם ותבדקו את מידת נאמנותו של החתול. לעומת זאת, שימו בכל יום צלחת עם כסף ליד דלתכם ותבדקו את מידת נאמנותו של האדם.

20 תגובות
  1. מתן כרמי אמר/ה

ליד הבית שלנו יש מלא חתולים
    ובגלל זה יש פרעושים מה אפשר לעשות?

2. משתמש אנונימי אמר/ה

מתוקים מאוד.
    הם המתנה שנתן לנו בורא העולם לשמור על האנושיות בעולם.

3. דנה אמר/ה

תגובה לדורון:
    אני לקחתי הביתה 3 חתולים מהרחוב ובדרך גילינו שבעלי אלרגי לחתולים. כמובן שלא זרקנו את החתולים אבל המשכנו לטפל בשאר החתולים, עוד כ5, בחצר.
    בץחילה זה היה למורת רוחם של השכנים שחשבו כמוך. שחתולים הם מכה ומחראה וכו וכו'.
    עם הזמן , כשראו אין החתולים נרגעו ככל שקיבלו אוכל ומיים בקביעות ובמקום מסוים בתוך החצר, הבינו עד כמה הייתי אני החכמה מכולם! מאז שאני כאן, השכנים הפסיקו להתלונן על מכת העכברים והג'וקים שתקפה אותם כל השנים. הגיע הקץ להדברות כימיות ולהמתנה מצד העיריה שתבוא. החתולים היום מטפלים בהכל ומהר.
    אנו תומכים בשכונה בהדברה ביולוגית בהצלחה רבה!
    בתור חובב חיות ואף אם בעיקר אתה "איש של כלבים" הייתי מצפה ממך לפחות לא להציע להניח לחתולים למות לאיטם ולא להתייחס לקיומם.
    תן לאחרים לעשות את העבודה ולטובת כולנו, עדיף שלא תתערב.

4. משתמש אנונימי אמר/ה

זה לא שאני נגד חתולים, ואני לא בעד להמית אותם, אני בהחלט חושבת שצריך לסרס ולעקר אותם כדי שלא יתרבו בקצב מפחיד כמו שקורה… אבל אם אנשים לא היו מאכילים את החתולים, הטבע כבר היה דואג לזה שיהיו פחות המלטות, וההמלטות לא היו מרובות גורים… כי לאמא לא היה מספיק חלב כדי לתת לכולם…
    אני גרתי במקום שלהאכיל חתולים היה האמצעי היחידי של האנשים להשתעשע מעט, וניסיתי לחפש עמותה שתעקר ותסרס לפחות את החתולים שנמצאים באזור של ק. חיים מערבית שיש שם פיצוץ אוכלוסין ממש, התקשרתי לעמותת חובבי חתולים והם אמרו שלפעמים יש מבצעי סירוס/עיקור רשמו את הכתובת ו… (זה היה לפני 6 שנים) מחכים עד היום… ועדיין מחכים…
    העיריות צריכות להרים את הכפפה, ולעזור לעמותות הללו לעשות את העבודה הזאת, ועדיין זה לא יספיק ויהיו חתולים שיתרבו…

5. חתולון אמר/ה

איזה חמודים????

6. בר מנורי אמר/ה

אתמול חזרתי ממדורת ל"ג בעומר וראיתי את המחזה הבא בחדר המדרגות.
    חמודים חמודים, אבל מדובר בשחקני חיזוק לנבחרת הנטושים של הכרמל הצרפתי.
    עוד טרגדיה באה לעולם

7. משתמש אנונימי אמר/ה

אין לי בעיה עם חתולים וחתולי רחוב. הם מונעים עכברים ועכברושים.
    אבל מי שמאכיל אותם עושה נזק גם לחתולים עצמם כי הוא מפר איזון בטבע.

8. בר מנורי אמר/ה

[quote="עיריית חיפה":9z989ekp]תוצאות הפיילוט נלמדו ונבחנו על ידי השירות הווטרינרי אשר המליץ להמשיך בפרויקט תוך העמקתו
    בשכונת בת גלים והרחבתו לשכונות הסמוכות.
    ראש העיר יונה יהב, אימץ את המלצות השירות הווטרינרי והנחה את העירייה להעמיק השנה את
    הפרויקט בשכונת בת גלים ולהרחיבו לשכונות הסמוכות.
    תודה לעיריית חיפה על העדכון.
    מתי אתם מגיעים לכרמל הצרפתי?
    יש כאן יותר חתולים מאנשים. האמת שבדרך כלל החתולים הם שכנים הרבה יותר נחמדים, אבל בכל זאת… יש כאן טרגדיה, תבינו.

9. nikita אמר/ה

אופירה שלום רב
    נהנתי לקרוא המאמר. כל מילה בסלע.

אני התחלתי מסעי עם בעלי החיים, כאוהבת כלבים אולם בזכות כלבתי הפכתי גם לאוהבת חתולים. כלבתי היא זו שמצאה את ארבעת גורי החתולים שננטשו ברחוב, והפכו כיום לחלק ממשפחתי.

גם אני , יחד עם רבים אחרים בחיפה, משקיעה זמן רב בהאכלת חתולי רחוב, עיקורם וסירוסם, כאשר העול הכספי נופל כולו עליי .
    חבל מאוד שלעיריית חיפה , אשר משקיעה מיליוני שקלים בפרחים, אין ההגיון וההגינות להשקיע כמה מאות אלפי שקלים בשנה לעיקור וסירוס של חתולי רחוב
    פרחים בגינה לא יאירו את יומי אם לידם אמצא גור חתולים שנדרס או שמת מרעב/מחלה.

פניתי מספר פעמים לעייריה ובכל פעם נשלחה אליי תשובה מרוחה שאינה מסבירה דבר ואינה נותנת שום מענה לבעיה.

גם נושא האכיפה של מתעללים בבע"ח אינו מיושם במדינה זאת ואנו איננו טובים יותר מכל מדינת עולם שלישי בנושא זה.
    אין זה מפתיע שהרי גם נושא אכיפת עונשים כנגד בני אדם שביצעו עבירות שונות ,מיושם גם הוא באופן לקוי .

פתרון של הקמת פינות האכלה בשילוב של עיקור וסירוס הוא הפתרון האידאלי לדעתי, רק שחבל מאוד שעירית חיפה לעולם לא תטרח ליישם הצעיה זו.
    אני בטוחה שאזרחים רבים היו מוכנים להוסיף עוד 10 ש"ח לארנונה ושכסף זה יועבר לטיפול בבעלי החיים הנטושים ברחובות.

בכל מקרה, המשיכי בפועלך למען חתולי הרחוב ושאר בעלי החיים.
    כולי תקווה שאזרחים אכפתיים נוספים ימשיכו בפועלם לטובת מתן עזרה לאלו שגורלם לא שפר עליהם.

נקווה לימים טובים יותר לבני האדם ולבעלי החיים .

10. בר מנורי אמר/ה

ההשרצה השכונתית נמשכת:
    גורי חתולים נוספים באו לעולם ומרחיבים את קהילת חתולי הרחוב הענקים ברחוב טשרניחובסקי

11. אופירה לינדנפלד אמר/ה

לדורון דוכס
    אתה צודק בכל מילה שלך, אכן החתולים צריכים להיות בבית ועם הבעלים שלהם.
    האם תהיה מוכן להתגייס לטובת מציאת בתים לחתוליםאלה, כדי שחיות הבית אכן יחיו בבית?…

12. עיריית חיפה אמר/ה

עיריית חיפה פועלת בשיתוף עם אגודת חובבי החתולים לעיקור וסירוס חתולים בחיפה.
    פעולות העיקור והסירוס נועדו לשמור על רווחת החתולים ולהקטין את המטרדים הנגרמים
    לתושבים עקב ריבוי יתר של חתולי רחוב.

בשלב הראשון נערך במסגרת זו פיילוט במסגרתו נבחנה השפעת הסירוס והעיקור על מספרם
    הכולל ואיכות חייהם של החתולים והתושבים בשכונת בת גלים.

השכונה נבחרה על פי סיכום בין ראש העיר לאגודת חובבי החתולים בהמלצת השירות הווטרינרי העירוני
    בשל אופייה הסגור של השכרונה שהתאים למטרות הפיילוט.

במסגרת הפיילוט שמומן על ידי העירייה בסכום כולל של 100,000 שקל עוקרו וסורסו ע"י אגדות חובבי החתולים בשיתוף ובפיקוח השירות הווטרינרי בעיריית חיפה יותר מ – 700 חתולים.

תוצאות הפיילוט נלמדו ונבחנו על ידי השירות הווטרינרי אשר המליץ להמשיך בפרויקט תוך העמקתו
    בשכונת בת גלים והרחבתו לשכונות הסמוכות.

ראש העיר יונה יהב, אימץ את המלצות השירות הווטרינרי והנחה את העירייה להעמיק השנה את
    הפרויקט בשכונת בת גלים ולהרחיבו לשכונות הסמוכות.

עלות המשך הפרויקט הממומן ע"י העירייה 100 אלף ₪ נוספים כאשר המטרה היא להרחיב בכל פעם את מעגל השכונות בהן מתבצעים העיקורים.

13. דורון דוכס אמר/ה

בתור חובב חיות אך בעיקר כלבים
    תופעת האכלת החתולים הפך למכה שמלכלכת את הסביבה
    פוגעת באיזון של חלוקת החתולים,והדוגמא הנוראה מכולן
    היא אותה רוסיה בבת גלים שהולכים אחריה 200 חתולים שמנים
    לאורך כל הטיילת סימני שומן מהבשר החי שהיא מביאה להם,ההתנהלות עם
    כלבים היא בלתי אפשרית,החתולים תוקפניים וגדולים,והרי יש חוק במדינה
    האוסר האכלת חתולים,מי שרוצה חתול שיקח הביתה,חדרי מדרגות,מדרכות
    כניסות לבתים,הופכים למחראות ד"ר עם כל הכבוד ולכתיבתך היפה,כולנו יודעים ומכירים
    את תכונותיו היפות של החתול עוד מימי מצרים הקדומה,זאת האמת כנראה,חתולים ימצאו אוכל
    הם יושבים וממתינים בחדר מדרגות,ישנים במדרגות,ואם בטעות נכנס למדרגות משהו אורח עם כלב
    זה עלול להיות גם מאוד מסוכן,לכלב ולאדם שאיתו.
    יום מעולה

14. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

תודה לאופירה על המאמר. פנינו לדובר עיריית חיפה בבקשה לתגובה:
    1. אילו פעולות בוצעו ויבוצעו בשנת 2010 בעניין זה בחיפה?
    2. כמה חתולים יטופלו?
    3. באילו שכונות?
    4. מי הוא הגוף האחראי על הפעילות הזאת העיריית חיפה?
    תודה,
    מערכת "חי פה"

15. אופירה לינדנפלד אמר/ה

כרמי שלום
    התמונות מקסימות, ואכן כמו שאמרת מקסימים- בכל שבת כשאני מגיעה למקלט החתולים שבכפר גלים אני נחשפת לעשרות חמודים ומקסימים שמשוועים ליד מלטפת ולצערי ידי מועטות כדי לחבק וללטף את כולם וכשאני נחשפת לעוד ועוד אנשים אכפתיים שלא מוכנים לעצום את עיניים ועושים למען האחר גם אם הוא על 4 זה מחמם את הלב ומעודד.

שלומית שלום
    לגבי פינות האכלה בטכניון, זהו מקום יחסית ידידותי לחתולים ומוכנים לשתף פעולה עם נושא העיקורים/סרוסים וגם כמובן עם פינות האכלה. לצערי נדרשת הרבה עבודה כדי לעשות זאת גם במקומות נוספים בחיפה שתוכל לגשר בין השכונות והתושבים ובין העירייה והמחלקה הוטרינרית. מי שיכול לעשות זאת יבורך אני יצאת לשנת שבתון בקנדה בעוד שלושה חודשים ולכן לא אוכל להרים את הפרוייקט הזה.

16. חתולון אמר/ה

מאמר יפה שימו לב ל"ג בעומר מתקרב צריך לשים לב למדורות ששום חתול לא יעלה באש ע"י מטורפים
    כפי שקיים בערים אחרות בארץ……..

17. טל אמר/ה

זה באמת דבר קשה מאוד, אני אספתי שניים כאלה לביתי, אבל זה מה שאני יכולה ויש עוד המון שהלב שלי מתכווץ כל פעם לראות. החתולים מהווים גם מרכיב חשוב באיזון האקולוגי של איזורים אורבניים, הם דואגים לכך שיהיו פחות עכברים, פחות נחשים ועל חרקים בכלל אין מיה לדבר. בארצות שבהם הופחתה כמות החתולים בצורה משמעותית כמו סינגפור למשל, היו אחר כך בעיות קשות עם עכברים וחולדות שהאויב הטבעי שלהן הוסר והם התרבו בלי שום פרופורציה. רק אז התחילו להבין את התועלת הרבה שהחתולים מביאים. אולי כדאי באמת שגם כאן אנשים יבינו שהחתולים הם חיה מועילה לאדם וכדאי לו לשמור עליה, לחתולים אין אלוהים, אנחנו האלוהים שלהם, אז אולי הגיע הזמן שנקבל אחריות ונתחיל לנהוג כבני אדם.
    תחנות האכלה קבועות באישור ובפקוח העיריה זה רעיון נפלא ומסע הסברה קטן גם לא היה מזיק בכלל, יש אנשים שממש כועסים על אנשים שנותנים אוכל ומים לחתולים, בעיניהם זה מטרד נוראי. כל הכבוד לך על הפעולה המבורכת שלך.

18. שלומית אמר/ה

אופירה – אישה יקרה,
    התרגשתי לקרוא את רשימתך (ששלחה לי אחותי וגם אני אעבירה הלאה…בתקווה). בהמשך להצעתך הכה נכונה, רציתי לספר, או נכון יותר להציע / לבקש מעיריית חיפה, עיר מגוריי, ליישם את מה שעושים (או לפחות, זכור לי שכך עשו לפני מספר שנים), בטכניון, ליד אזורי המגורים שבו: משטחי האכלה לחתולים. הכוונה ל- משטח קטן, שלידו שלט צנוע עליו כתוב: "פינת האכלה לחתולים". על משטח זה היו מיכלי פלסטיק, וכל מי שרצה להאכיל הביא לשם את האוכל.תמיד יש מי שדאג למלא מים ומזון. משטחים כאלה מפוזרים כאמור באזורי המגורים והיוו אבן שואבת גם להורים וילדיהם שבאו להאכיל או לצפות בחתולים החמודים וכמובן שגם לחתולים עצמם שידעו שיש מי שדואג להם ובאו לשתות,לאכול או לנוח. מחווה כ"כ זולה ופשוטה, שתורמת ליופי ורווחה וגם לחינוך להם. ניתן להוסיף לשלט מספר משפטי הסברה/ הנחייה… וכל זמן שחתולים חיים גם מחוץ לבתים ועד שיהיה מי שיבצע בעירייה, אנחנו יכולים, כל אחד ליד ביתו, לשים מיכלי מים לחיות הצמאות ולידם מיכל למזון. תודה על המאמר וגם תודה על הצילומים היפים של החתולים – מפאר היצירה של ממלכת החי. באמת, איך היה נראה העולם בלעדיהם? וכמה יופי ואהבה הם יכולים להוסיף לערינו.

19. אופירה לינדנפלד אמר/ה

תודה על התגובות וההתייחסות. אני תומכת בעיקור/סירוס החתולים שהתרבותם רבה ואין יד לדאוד לרווחתם.
    פעלתי רבות בשנתיים האחרונות מול עריית חיפה והצלחנו להשיג תקציב של 100 אלף ש"ח לשנת 2009 וכך גם בשנת 2010 אני מקווה ומייחלת שכך יהיה למשך כל השנים הבאות. לצערי לא מצאתי את הכוחות להמשיך את הלחץ גם על עיריות נוספות. לדעתי זה צריך להיות חוק מדינה שכל עיר ורשות מקומית תהיה חייבת לעקר/לסרס את החתולים שבתחומה. אולי בעוד מאה שנים נצליח להגיע למצב שלא יהיו חיות בית ברחוב!
    אופירה

20. לואיז אמר/ה

אופירה, את אישה מבריקה, אני נהנית כל פעם מחדש לקרות את פרי עטך ולהיחשף לרגישות ולאכפתיות שבך!
    הלוואי והמאמר שתבת יחלחל לא רק לאנשים שבינינו אלא גם לרשויות עירוניות שיקחו תחת חסותן את משימת העיקור והסירוס.
    אני כתושבת רמת גן יכולה לומר שהעירייה מתהדרת בלקיחת אחריות זו ובאמת יושבים שם אנשים שאוהבים בעלי חיים בכל מאודם!, אך בפועל, אני מוכרחה לציין כי לא נעשה הרבה ורק אתמול מצאתי ליד פח זבל באחד המקומות ההומים ביותר בעיר, לא מעט חתולים וכולם קטועי ושרופי זנב!!! ובמצבם החולני הם מנסים לשדר שמחה ומשחקים ביניהם ובין ליקוט שאריות מזון באשפה.
    יצויין בנוסף לטובת העירייה כי קיבלתי את הזכות ללכוד חתולים בעצמי ולהביאם לוטרינר לעיקור/סירוס על חשבון העיריה. לצערי, כמות החתולים ברחובות העיר לא מאפשרת לי להיות עסוקה , עם כל הרצון הטוב, רק בלכידה, הסעה לניתוח והחזרת החתול שרוף הזנב לאותו פח זבל , תוך שימוש במנשא חתולים האחד שקניתי, במהלך יום עבודה כשבעירייה יש אנשים שמחזיקים במשרה שזו הגדרתה!!! תתעוררו!

לא ניתן להגיב