אין סיבה לאופטימיות: ד"ר הראל מאמין בשיוויון

מנהל המחוז ד"ר סער הראל מצדד בעמדת משרד החינוך

09_סער_הראל.jpgד"ר סער הראל אמר הבוקר בשיחה עם עיתונאים כי הוא מאמין בעמדת משרד החינוך לפיה השיוויון הוא אחד הערכים החשובים ביותר. "לא ייתכן שבמדינה תלמידים יקבלו חינוך שונה בגלל מצב סוציואקונומי של ההורים", הוא הדגיש, "אני לחלוטין תומך בעמדת משרד החינוך, אך יחד עם זאת אני סבור ששני הצדדים מעוניינים להגיע לפשרה. אם לא תהיה פשרה, שני הצדדים יפסידו. לא הייתי רוצה לראות את בית הספר הריאלי, שהוא מוסד חינוכי שהוציא מתחת יחדיו בוגרים שהגיעו לתפקידים בכירים והיו גם אזרחים ערכיים, הופך לבית ספר פרטי. זה לא נכון שהורים ישלמו סכומים גבוהים, ובית ספר יתנהל כפרטי. הייתי רוצה לראות משא ומתן שימצא את דרך הביניים. תשלומי הורים מופחתים תוך הכרה בייחודו של הריאלי".

מנהל_חדש.jpg

אין כל קושי לקלוט תלמידים שיפלטו מהריאלי

כיום יש בתי ספר רבים בחיפה, שיש בהן כיתות לימוד לא מאויישות, במידת הצורך כל תלמיד, שלא ימשיך ללמוד בריאלי, יוכל ללמוד בכיתות אלה. ד"ר הראל הדגיש כי אין טעם לזרוע היסטריה, ואנחנו רחוקים עוד מהצורך למצוא כיתות לימוד לתלמידים. יחד עם זאת, הוא התייחס גם לכך שמדובר בתהליך של שנים בערכאות משפטיות, ולכן לתלות תקוות בשינוי במשרד החינוך (מנכ"ל המשרד הנכנס שמואל אבואב) זה גם לא ריאלי.

כזכור, היום מתקבלת ההחלטה בחבר הנאמנים לגבי ההצעה של בית המשפט ללכת לגישור מול משרד החינוך. הקושי הוא שמשרד החינוך לא מוכן לאפשר לריאלי לגבות יותר מ – 7,800 ש"ח לתלמיד לשנה.

המשמעות של בית ספר פרטי: פגיעה בשכר המורים ביסודי ובחטיבה

הורים בריאלי מקווים שמשרד החינוך יהיה מוכן שהשינוי בתשלומי ההורים יהיה במספר פעימות לאורך כמה שנים, כיון שאם השינוי יהיה בבת אחת, מי שעלול להיפגע מכך הם המורים. "חשוב להבין שמדובר כאן בהרבה מאוד מורים, שעלולים למצוא את עצמם ללא עבודה בספטמבר", אמרה בדאגה מורה בבית הספר הריאלי (בית בירם), "אנחנו בתיכון לא מודאגים, כי אצלנו בבוודאות לא יהיה שינוי. הבעיה היא עם המורים ביסודי ובחטיבת הביניים. אם באמת נלך לבית ספר פרטים, וכמה מאות תלמידים פחות, אחוזי המשרה של המורים יהיו קטנים יותר באופן משמעותי, וזה דבר לא פשוט".

לא ייתכן שיהיו בחיפה כיתות עם 40 תלמידים, ובריאלי רק 20 ומשהו

חשוב להבין כי הורים רבים, שילדיהם לומדים בריאלי עדיין לא מבינים מדוע משרד החינוך לא מאפשר לריאלי להמשיך לגבות 15 אלף ש"ח לשנה לתלמיד. "הבת שלי לומדת בבית הספר הרצל", אמר לכתבת חי פה הורה המתגורר בשכונת כרמליה, "ואני משתגע מזה שיש לה בכיתה עוד 35 תלמידים ובריאלי יש 20 ומשהו. אם חוזר מנכ"ל מחייב רק את בתי הספר העירוניים ולא את הריאלי, לא יעלה על הדעת שמשרד החינוך ישתתף במימון בית הספר. לא מקובל עליי שהבת שלי תקבל פחות מילד שלומד בריאלי. אם הריאלי רוצה לא להיות בית ספר פרטי, המשמעות היא גזרה שווה על כלל התלמידים בעיר הזו"

חינוך בחיפה

לא ניתן להגיב