הקמת שדולה בכנסת למען נשים עצמאיות

יו"ר השדולה ח"כ טלי פלוסקוב וח"כ מרב מיכאלי: זוהי רק יריית הפתיחה, אנחנו שומעות אתכן ומקבלות המון בקשות ורעיונות שנבחן ונקדם. יש לנו עבודה רבה על מנת להמשיך ולעודד נשים לפתוח עסקים ולהיות עצמאיות ולסייע לאלו שכבר בחרו לעשות זאת.

ביום ד' 22/02/2017 התקיים כנס ההשקה של השדולה למען נשים בעסקים. הכנס התקיים בכנסת בראשות סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ טלי פלוסקוב וח"כ מירב מיכאלי וביוזמת החיפאי, היזם החברתי, אלי דבי, נציג מפלגת "כולנו" בחיפה.

לכנס הגיעו כ-200 נשים עצמאיות ונשות עסקים ומתוכן כ-60 מחיפה. הכנס עסק בתחומים עסקיים שונים אשר בהם מופלות הנשים לרעה אל מול הגברים העצמאיים.

נושאים שעלו מהשטח:
1. חישוב דמי לידה לעצמאיות
2. התחשבות בעלויות גני ילדים
3. הגדלת תיקרת הכנסת עסק זעיר
4. התחשבות במרחק נסיעה מהבית ועוד

פערי השכר בין נשים לגברים

עשרות נשים הצטופפו השבוע באולם ירושלים של הכנסת על מנת לשמוע את תוצאות המחקר של מכון אדווה אשר פורס את הסיבות העיקריות לפערי השכר האדירים, (כ- 45%) בין נשים עצמאיות וגברים עצמאיים. המחקר של מכון אדווה הציג את החסמים המבניים המונעים מנשים לפתוח עסק עצמאי. בדיון שנערך בעקבות הצגת הסקר, השדולה סימנה לעצמה את הצעדים הקונקרטיים שיש לקדם על מנת להסיר את החסמים הללו.

16864893_10211506789332823_7523780342728250761_n.jpg

אלי דבי
יוזמת הקמת השדולה נוסדה ע"י החיפאי,יזם חברתי ונציג "כולנו" בחיפה, ע"י אלי דבי לאחר אחד מסיוריו עם חכי"ם בעסקים קטנים עם ח"כ טלי פלוסקוב, אלי ראה שסוגיות כלכליות מסוימות אינן מגיעות לתודעת הציבור והציע להביא את השטח לכנסת ולהקים שדולת "נשים בעסקים" בכנסת ולהביא נציגות אחת מכל תחום עיסוק עסקי של נשים וכך לכסות את כל קשת הסוגיות הכלכליות.
פלסקוב מייד הרימה את הכפפה והקימה את השדולה כשריכוזה ע"י דבי. לאחר חודשים,איתר דבי 55 נשות עסקים מובילות בתחומן ומשפיעות דעת קהל להצטרף כנאמנות שדולה ופלסקוב צירפה את ח"כ מירב מיכאלי מהעבודה כיו"ר שדולה, את ארגון "שותפות" וכ-10 חכיו"ת כחברות שדולה ממפלגות שונות כדי שהשדולה תחצה מפלגות למען המטרה.

טלי.jpg

ח"כ טלי פלוסקוב
ח"כ טלי פלוסקוב: " אני לא מוכנה לקבל שיש פערים של עשרות אחוזים בין נשים עצמאיות וגברים עצמאיים. עשרות הנשים שהגיעו הנה השבוע- הן כח נשי שיכול לשנות עולמות. חובה עלינו, על כל אחת ואחת מאיתנו כאן בחדר הזה לתת השראה לכל אותן נשים עצמאיות. היום אנחנו יוצאות לדרך חדשה, אני מתכוונת לכנס את כלל משרדי הממשלה, חברי הכנסת, המגזר השלישי ומובילי דעת הקהל על מנת להסיר את החסמים והאתגרים שעומדים בפני נשים עצמאיות. התחלתי לעשות את זה כבר במושב הקודם עם הצעת חוק שהגדילה את דמי הלידה לעצמאיות. והיום, מכאן, אני מתכוונת לעשות הכל כדי להסיר את החסמים בפני אותן נשים ולקדם הזדמנויות עסקיות עבור הנשים העצמאיות.

מירב_מיכאלי.jpg

ח"כ מירב מיכאלי
ח"כ מרב מיכאלי: "מתוך 2 מיליארד ש"ח סיוע לעסקים קטנים המדינה נותנת רק 8% לנשים. באיזה עולם?? לא פלא שכששואלים גברים אם יש להם מיומנויות להיות עצמאיים 50% אומרים כן, רק 20% מהנשים אומרות שכן. את העולם הזה הגיע הזמן לשנות. וחלק הכרחי מהשינוי הוא הכרה בערך הכלכלי של עבודות הבית וגידול הילדות והילדים. כדי שנשים תוכלנה לממש את עצמן מחוץ לבית, חובה עלינו להתחיל לכמת את העבודה השקופה הזו ולהכיר בערך הכלכלי שלה."
ברגע שהצבא יגייס לפי יכולות ולא לפי מגדר המדינה שלנו תראה אחרת

בוזי הרצוג: מבקש להצטרף לשדולה , היתרון במפגש המשותף שנצא עם שורת חוקים ותקנות בכדי שנשים תוכלנה לשתתף בעולם העסקים.

שר הכלכלה אלי כהן: ישראל נמצאת במקום ה-21 בכלכלה העולמית ואנחנו צריכים לשאוף להיות בין 15 הכלכלות החזקות בעולם. זה אומר שצריך לקחת חלק פעיל יותר בשוק בעיקר נשים ומיעוטים.

איילת נחמיאס :באתי מעולם העסקים שמים לנו רגל, אני רוצה שנשים יעזרו אחת לשניה
הייתי דרקטורית ב 15 חברות. השאלה הנשאלת למה נשים לא מגישות מועמדות?

רחל עזריה כולנו: לחוקק חוק שחברות בבעלות נשים יקבלו קודמות. אז נשים ועסקים ישתנו דרמטית

רועי להב: אירגוני העצמאים בארץ: הדבר הראשון ששמתי לסדר היום זה הדרת נשים העסקים
43 אלף עסקים נסגרו 2016, 16 אלף פשטו רגל, התנהגות לא מכבדת כלפי העצמאית
צריך לשנות את הדיסקט.
הבדלים משמעותים בין נשים לגברים עצמאים: הפרשי שכר, אין רשת בטחון : אין ימי מחלה , אין הנקה וכו ..
מוכן לתת את כל הגיבוי אני רוצה לעזור לכן הנשים, מוכן לעזור בכל הכח לשנות את היחס כלפי העצמאיות

ג.יפית : מעצבן אותי שמדברים על ההבדלים
אבל עם הזמן הבנתי שיש נשים שיותר קשה להן עם עצמאות כי כך חינכו אותם
והחינוך מתחיל מגיל צעיר. בעיני נשים וגברים אותו הדבר אבל לא רוצה שיחשבו בגלל שאני אישה שאני שווה פחות .לא כל גבר ולא כל אישה יכולים לנהל עסקים .
דבריה של ג. יפית זעזעו את הנשים באולם ויצרה מהומה רבה

בישיבה נכחו עשרות נשים עצמאיות מכל רחבי הארץ, שר הכלכלה ח"כ אלי כהן, השרה לשוויון חברתי חה"כ גילה גמליאל, יו"ר האופוזיציה חה"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, חברי וחברות הכנסת יו"ר הוועדה לזכויות הילד יפעת שאשא-ביטון, איילת נחמיאס ורבין, מנואל טרכטנברג, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה עאידה תומא-סולימאן, יו"ר ועדת הרפורמות רחל עזריה, ח"כ רועי פולקמן, קרן גרינבלט מנכ"לית קואליציית שותפות, כרמן אלמקייס מתנועת אחותי, עו"ד רועי כהן יו"ר להב-עו"ד חיה מנע יו"ר קידום האישה בלהב, מר יוסי אלקובי יו"ר התאחדות התעשייה והמלאכה, ס.יו"ר לשכת יועצי המס דנה זיטלאוי, אשת העסקים יפית גרינברג (ג. יפית) ומיכל דליות (סופר נני), נאוה קולג', אורית בנבנישתי(תגבור), סבינה בירן, נגה כרמי (אתר חדשות חיפה – חי פה), דפנה הכהן (קפה לואיז), דנה הישברג , אורית בלוך, חני לביא, יפה ברתור,עו"ד ימית ישראל ,רותי לבנון, מירה שוורץ, דפנה בארי, רינת בין, גבי כץ, יונית לאונר, ד"ר יעל בנבנישתי, אורלית אונקוביץ, אתי נחשון, ליאורה נחימוב, ורד אביטן,טל מילר, שרה מוקי, שרה מוקי, אימאן בסטוני, זהבה וינברגר ועוד…

רינת_בין.jpg

רינת בין
מערך.jpg
יצחק הרצוג
16991758_10212095450171327_4062330230475926063_o.jpg
החיפאיות
טל.jpg
טל לביא והבנות
72b229ff-ef57-4ece-825b-5fc3baa0d239.jpg
אורית בלוך, נגה כרמי, טלי פלוסקוב וימית מוריה ישראל

העצמת נשים בחיפה

דיור מוגן – רחב