נשיא המדינה פתח את אירועי ט"ו בשבט בחיפה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, פתח את אירועי ט"ו בשבט בחיפה ונטע עץ זית בשכונת רמות ספיר בחיפה שנפגעה בגל השריפות האחרון.

ריבלין: "הנוף המגוון של חיפה בא לידי ביטוי גם במגוון האנושי שלה. הקבוצות השונות שחיות בחיפה יחד – יהודים וערבים, חילונים, חרדים ודתיים הן נקודת הכוח שלה בזמני שגרה ובטח בזמני חירום. כמו חיפה, גם המגוון האנושי הישראלי איננו גזירה, זו הזדמנות עבור החברה הישראלית".

צפו בוידאו מהשטח
צילום: סמר עודה וחגית אברהם. עריכה: ירון כרמי – חי פה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, פתח אתמול (ה') את אירועי ט"ו בשבט בחיפה ונטע עץ זית יחד עם ראש עיירית חיפה יונה יהב, ויו"ר קק"ל דני עטר ועם כ-500 תלמידים. בשכונת רמות ספיר בחיפה שנפגעה בגל השריפות לפני חודשיים וחצי. בין התלמידים היו גם ילדים הלוקחים חלק ב- "תקווה ישראלית בחינוך", מיזם בית הנשיא המפגיש בתי ספר מארבעת השבטים בישראל, חניכי תנועות נוער ונציגי הקרן הקיימת לישראל.

DSC_4663.JPG

צילום: חגית אברהם
ריבלין: "הנוף המגוון של חיפה בא לידי ביטוי גם במגוון האנושי שלה. הקבוצות השונות שחיות בחיפה יחד – יהודים וערבים, חילונים, חרדים ודתיים הן נקודת הכוח שלה בזמני שגרה ובטח בזמני חירום. כמו חיפה, גם המגוון האנושי הישראלי איננו גזירה, זו הזדמנות עבור החברה הישראלית". והוסיף, "האדם כעץ השדה והאדם צריך ללמוד מעץ השדה שכאשר חלילה נכרת ממנו ענף הוא יודע לשקם את עצמו. כך חיפה עמדה בכל אותם דברים שפעמים היו לא פשוטים,״ אמר הנשיא במפגש בעירייה".

בהתייחסות לירי הרקטות השבוע באילת אמר ריבלין: "אילת של אתמול היא בהחלט דוגמא לאיום מולו ניצבת גם חיפה למעשה כל ימות השנה. החובה של מדינת ישראל להגן על אזרחיה היא חובה חד משמעית".

ראש עיריית חיפה יונה יהב, הודה לנשיא על ביקורו ואמר: ״חיפה שמיוחדת כל כך בזכות העצים והעלווה השוכנים בתוכה, עברה טרגדיה קשה. עוד כשהאש השתוללה קיבלנו החלטה להחזיר את הירוק לעיר מיד עם כיבוי השריפה. אנחנו יוצאים היום לדרך חדשה, דרך של שיקום. במקום כ30 אלף עצים שנשרפו, ניטע כאן 100 אלף עצים. אני מודה לכוחות הביטחון שעשו פעילות יוצאת דופן להציל את העיר הזו".

אל״ם צביקה צורן אמר לחי פה על הטקס: ״מחוז חיפה של פיקוד העורף גאה להשתתף בטקס הנטיעות בחיפה. אנו מודים על הערכת הפעילות שביצענו בעת אירועי השריפות יחד עם שאר ארגוני החירום. כוחותינו פעלו מסביב לשעון על מנת להציל חיים ומשאבים ובשיתוף פעולה נהדר עם אנשי העירייה וארגוני החירום השונים- עמדנו במשימתנו".

נטיעות_1.JPG

הטקס הוא ביטוי לחוסן הרב של תושבי העיר חיפה ושל הרשויות המקומיות ומסמל יותר מכל את היכולת של כולנו להתמודד עם אירוע חירום שכזה.
אנו שמחים לקחת חלק מהליך השיקום של העיר, לנטוע מחדש את העצים ולהחזיר את הירוק לחיפה״.

טקסי ט"ו בשבט בעיר כוללים נטיעות מאות עצים בעיר המתבצעים במסגרת פרויקט הענק לשיקום שטחי הציבור בחיפה שעלותו מוערכת בכ-160 מיליון ₪. תכנית השיקום מתבצעת בתיאום עם מיטב המומחים בארץ ובחו"ל לשיקום נזקי שריפה. התכנית מתייחסת לשיקום המארג האקולוגי בעיר הכולל את בעלי החיים, הצמחייה והממשק של כל אלה עם שכונות המגורים.

בראיון לחי פה התייחס יהב לתהליך השיקום והטיפול בנזקי השריפה: "קודם כל קודם כל לטפל בדירות הנפגעות. אנחנו עוקבים אחרי זה יש לנו מערך שלם בתוך העירייה שכל יומיים מצלצל למשפחות לשאול אם הן צריכות עזרה או בעיה בטיפול מול הגורמים הממשלתיים אנחנו נמצאים שם כדי לעזור ולהשפיע. במקביל כל המדרכות שנשרפו אנחנו סוללים. כבישים שנפגעו אנחנו שותלים עצים מסיעים עצים משנים עצים מכל חלקי הארץ אנחנו חייבים להגיע ל11000 עצים זאת משימה מאוד קשה ואני העמדתי רף מאוד לחוץ של שנה עוד שנה אני רוצה לראות את העיר ירוקה. ארגון שקק"ל עוזרים לנו ויש לנו עזרה מכל הגורמים".

לגבי השאלה אם לא עדיף לתת לטבע להתחדש באופן טבעי אמר יהב: "שמעתי טענה כזאת אני מעסיק אגרונום. אני מחזיר את הירוק ללא דיחוי וזו החלטה שלי לטוב ולרע".

003-_נטיעת_עצים_נשיא_המדינה.jpg

צילום: סמר עודה
נשיא_המדינה_בטקס.JPG
DSC_4617.JPG
DSC_4663.JPG
DSC_4724.JPG
DSC_4685.JPG