8 חוקי הברזל לרוכשי הדירה

דיור מוגן – רחב

מניסיוני רב השנים כמשווק ויועץ נדל"ן בחיפה אני תמיד מופתע, כמה הרוכשים יוצאים לתהליך עם מידע חלקי ולא אחרי מחשבה מעמיקה.

נראה שלרוב תכנון חופשה שנתית נעשית יותר בכובד ראש מאשר קניית דירה. הייתי רוצה להעניק 7 טיפים חשובים מאוד לרוכשי הדירה שביניכם בכדי להקל, לקצר ולייעל את התהליך המורכב בי כה וכה.
אז בואו נתחיל:

1. בחירת אזור מגורים – בהרבה מקרים כאשר פונים אליי לקוחות לחיפוש דירה, אני מברר את הצרכים שלהם על מנת להציע להם את המוצר הטוב ביותר עבורם. כאשר אני שואל אותם באיזה שכונה הם מחפשים דירה תשובתם המיידית היא "שכונה טובה". חשוב לציין שבחיפה כל השכונות טובות, אך ישנם פערי מחירים בגלל נוף ים, צפיפות, שנת בנייה וכו'. צריך גם לקחת בחשבון היכן הילדים ילמדו? האם יש רצון להיות קרובים להורים? או אולי בכלל למקום העבודה? בימים אלו ממש אני מלווה זוג צעיר עם 2 ילדים שעשו עלייה ומחפשים דירה בחיפה. הגבר רוצה לגור ברמת אלמוגי משום שהוא עובד בטכניון ולעומת זאת אשתו מעוניינת לגור בכרמליה בגלל שהחברים שלה גרים שם. על מנת להגיע לפתרון האידאלי עבורם, ערכתי עמם פגישה במשרדנו, הסברתי להם על ההבדלים בשכונות, לאחר מכן ערכנו סיורים בשכונות, על מנת שיראו את גני המשחקים, בתי הספר וכו' ולבסוף רק הראתי להם נכסים לקנייה. חשוב להבין את צרכי הלקוח ויותר חשוב לדעת היכן הינם מעוניינים לגור.

שכונות_בחיפה.jpg

חלוקת השכונות בחיפה

2. רכישת נכס אשר מתאים לתקציב – בדקו האם מחיר הדירה שהוצע לכם עומד בקנה אחד עם התקציב שלכם. כיום, מגוון הדירות גדול והמחירים שונים ויכול להיווצר מצב שבו תתפתו לכיוונים שלא תכננתם בראשית דרככם. מומלץ להגיע לבנק לפני חיפוש הדירה על מנת לקבל אישור משכנתא עקרוני וכדי לדעת מה תקציב הנכס שעליכם לחפש. הגדרת התקציב צריכה להיות קשיחה ולהשתדל לא לחרוג ממנה כלל. רצוי להיעזר ביועץ משכנתאות שישפוך אור על היכולות שלכם לעמוד בתנאי המשכנתא ביחס למחיר הדירה הרצוי.

3. השאירו "בצד" תקציב להוצאות נוספות – רוכשים רבים שוכחים שמעבר למחיר הנכס ישנן הוצאות נלוות לדירה שאינן נלקחות בחשבון תמיד, למשל: מס רכישה (במידה ומדובר בדירה שנייה לאחד מבני הזוג), שכר טרחה עו"ד, שיפוץ ושדרוגים בדירה, עמלת תיווך, רכישת ציוד חדש (סלון, מיטות וכו').

4. היעזרו בעו"ד מנוסה – מומלץ בטרם רכישת הדירה להיעזר בשרותי עו"ד המתמחה בחוזי מקרקעין. עורך דין טוב ידע לשים דגשים על סעיפים אשר יגנו על זכויותיכם. לרוב, לכולנו יש עו"ד במשפחה והנטייה שלנו היא לפנות אליו, אם העו"ד אינו מתמחה במקרקעין אנחנו חשופים לסיכונים הנובעים מחוסר הידע שו בתחום ולחילופין לסרבול התהליך בצורה משמעותית. לא כל דבר צריך להישאר בתוך המשפחה.

עוד.jpg

5. התייחסות לשינויים בשוק – כמעט כמו כל דבר בחיים, לתזמון יש אפקט משמעותי על רכישת הדירה. כל ידיעת תקשורת ואווירת פניקה בציבור יכולה להשפיע על תנאי הרכישה, לחיוב או לשלילה. סרבנות וניהול מו"מ ללא פרופורציות יכולים גם כן לגרום לכם לאבד את הדירה שחלמתם עליה כל חייכם. ברגע שהחלטתם לצאת לדרך – ככל שתהיו מדויקים יותר כך גם תנאי השוק ישפיעו פחות על התהליך. אין דבר כזה תזמון נכון אלא רק הכנה לתהליך בצורה נכונה.

6. תכנון הדירה – בדקו היטב ששטח הדירה מתאים לצרכים שלכם ושהדירה מתוכננת לפי צורכיכם. כל אדם והדרישות שלו, ישנם זוגות שיעדיפו מטבח וסלון גדול, וישנם זוגות שיעדיפו חדרי שינה גדולים ומרווחים.

7. התעלמו מהמחירים הרשומים באינטרנט – כאשר אני מלווה רוכשים הם בד"כ מציינים שהם ראו באינטרנט שהדירה הזאת מוצעת במחיר מסוים ולכן הם וויתרו עליה מראש. הצעתי היא להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי המחירים הריאלים באזור שבו הנכם רוצים לגור. חשוב לציין שברוב אתרי האינטרנט מי שרושם את מחיר הנכס הוא בעל הנכס ולא תמיד הם בעצמם יודעים את מחיר הנכס הריאלי שלהם וגם הם קופצים מעל הפופיק.

8. שימוש נכון במתווך – בחרו מתווך מקצועי בעדיפות למתווך שמתמחה באזור שבו בחרתם לגור. תאפשרו לו לתת לכם יחס מקצועי ע"י עבודה בצמידות אך ורק איתו.
מתווך אשר יזהה את הרצינות שלכם, המוכנות ובמיוחד הנאמנות יעשה שמיניות באוויר בכדי למצוא לכם את המוצר האידאלי במחיר המינימלי.

shutterstock_245177341-430x330.jpg

זכרו – מתווך מקצועי שעובד עבורכם הוא נכס, הוא יכיר את כל הנכסים בשוק (הגלויים והסמויים) ויידע לייצר לכם את התוצאה המיטבית.

אז אפשר לאחל בשעה טובה?!

דיור מוגן – רחב

לא ניתן להגיב