אזכרה במלאת 29 שנים למותו של השוער אבי רן בחיפה ובכנרת

אזכרה במלאת 29 שנים לזיכרו של השוער אבי רן התקיימה בבית העלמין בחיפה וגם לחוף הכנרת

001_-_אבי_רן.jpg

ג'ורג ואסליבשעות הבוקר התקיים על שפת הכנרת בטבריה גם טקס הנחת אבן הפינה למצפה ולאנדרטה שתוקם לזיכרו של השוער אבי רן ז"ל . דברים מרגשים לזיכרו נשאו באירוע ידיד המשפחה שר האוצר משה כחלון, השר צחי הנגבי וראש העיר טבריה יוסי בן דוד. לבית העלמין בחיפה הגיעו אנשי כדורגל ורבים מתושבי העיר. אבי רן היה שחקן מזן אחר שעמד בין הקורות, אחד שלא נראה בארצנו שנים רבות, בשבת 11.7.87 הכל נגמר, השוער מס' 1 בישראל מאז קום המדינה, אבי רן, נפגע ע"י סירת מנוע בהיותו רכוב על אופנוע ים ונפטר כשהוא בשנת ה-24 לחייו. סקירה בלעדית ונרחבת לאתר "חי פה" מהטקס המרגש בכנרת ומהאזכרה בית העלמין בחיפה

קבר_של_אבי_רן.JPGשלט_אזכרה.jpgמאת: כתב החדשות של האתר "חי פה"

ביום רביעי, השבוע, התקיימה האזכרה השנתית לזיכרו של השוער אבי רן במלאת 29 שנים מאז מותו הטראגי של השוער,
בבית העלמין בנווה דוד בחיפה. קהל רב הגיע אחר הצהריים ליטול חלק ולהשתתף באזכרה השנתית לזיכרו בהם אוהדי קבוצה רבים אוהדי קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה, בני משפחת רן, אביו משה, אימו דניאלה, ואחיו שולי, שחקני עבר בכדורגל בהם שלום לוי, דוד לוי, אברהם אבוקרט ורבים מתושבי העיר חיפה. בתום האזכרה התקיימה בבית העלמין גם סעודת מצווה וברכות לזיכרו של אבי רן.

13698042_1775031326045652_3838147981436503879_o.jpg

מספר שעות קודם לכן התקיימה בבוקר, על שפת הכנרת שבעיר טבריה טקס הנחת אבן הפינה למצפה ולאנדרטה שתוקם לזיכרו של אבי רן ז"ל, שנהרג מפגיעת אופנוע ים בכנרת. קהל רב הגיע ממש מטרים ספורים ממקום התאונה שבה נהרג השוער לפני 29 שנה, בהם אביו משה רן, שהגיע למקום התאונה בכנרת, לראשונה מאז האסון שפקד אותו, שנים רבות לא היה היה יכול לראות את המקום. האישים שהגיעו לכבד זיכרו של רן שיבחו ודיברו על דמותו של אבי כספורטאי למופת וכמי שהיה סמל עבור רבים מאוהדי הספורט בישראל.

ראשון הנואמים היה חברה הקרוב של משפחת רן, שר האוצר משה כחלון, שהינו ידיד המשפחה המלווה אותה שנים, דיבר על דמותו המופתית של אבי ועל העובדה שאלפי הורים בישראל בחרו לקרוא לילדיהם היקרים להם מכל על שמו של אבי רן.

משה_רן_אביו_של_אבי_רן.JPG

אחריו עלה לדוכן הנואמים השר וח"כ צחי הנגבי שנטל אף הוא חלק באירוע, אמר: "יש רגעים שכל אחד מאיתנו זוכר איפה הוא היה בדיוק באותה שבת כואבת כשנודע לנו אודות האסון הנורא בכנרת. אני יכול לגלות לכם כשגם אני הייתי ילד קטן וכמו כל ילד קטן חלמתי גם אני להיות שוער נבחרת ישראל, לא הכרתי את אבי באופן אישי, אבל עקבתי אחרי כל הקריירה שלו והמשחקים הרבים שלו בהם שיחק על כר הדשא, בקבוצת מכבי חיפה ובנבחרת ישראל וכמו כולם גם אני זיהיתי את הפוטנציאל האדיר וחסר התקדים שהיה לו ואני מודה לך משה רן על כי הזמנת אותי להשתתף ולחלוק איתך את הרגע הכואב והשמח הזה כאן על שפת ימה של הכנרת".

כדורגלן העבר אייל ברקוביץ' שאף הוא הגיע לכבד את משפחת רן באירוע סיפר כי אישית הוא לא הכיר את אבי רן, הוא שיחק אז בקבוצת הנוער של מכבי חיפה כשהאסון התרחש. אבל גם הוא כמו כל אחד זוכר איפה הוא היה בדיוק ברגע שבו קרה האסון הזה בכנרת. עוד הוסיף: "אבי היה סמל בקבוצת מכבי חיפה, זה כמו רצח רבין של הכדורגל וצריך להנציח אותו, הזיכרון של אבי רן ז"ל ישאר איתנו לעד. אנחנו מכבדים את המשפחה ומוקירים את פועלו של משה רן לטובת זיכרו של אבי. נמשיך כולם יחד לתמוך במשפחה, אחרי כל כך הרבה שנים זה רק מראה כמה אהבו כולם את אבי רן ז"ל".

ראש העיר טבריה, יוסי בן דוד, שבעירו התקיים טקס הנחת הפינה, אמר: "עוד הרבה שנים לפני שהייתי ראש העיר טבריה, הייתי ילד בבי"ס תיכון שלמד אז בחיפה וגם אני זוכר בדיוק כילד את אותה שבת טראגית בה התרחש האסון. אני שמח לבשר לכם גם כי עיריית טבריה תקים במקביל ממש במהלך השנה הקרובה גם מגרש כדורגל חופים במצפה וליד האנדרטה, מגרש שייקרא על שמו של אבי רן ז"ל". עוד הוסיף ראש העיר: "פנה אליי משה רן, אביו של אבי, שהוא בעצמו כבר למעשה 29 שנים מאז שפקד אותו האסון הטרגי והנורא, הוא לא הגיע לעיר טבריה, מאז האסון, ולאחר ששמעתי את דבריו עם עין בוכייה, החלטתנו פה אחד בעיריית טבריה תוך 45 ימים על הטקס הזה כאן היום ועל הקמת המצפה והאנדרטה, קרוב ל 3 שנים אני מכהן כראש העיר טבריה וזהו אחד הרגעים המרגשים בחיי ואני מבטיח לכם שאת טקס חנוכת המצפה והאנדרטה נבצע כאן בשנה הבאה, כאשר נציין כאן במקום הזה 30 שנה לזיכרו של אבי רן".

משה_רן_עם_ראש_עיריית_טבריה_יוסי_בן_דוד.jpg

מאמן נבחרת ישראל בכדורגל אלישע לוי, שבדיוק לפני 3 חודשים נכנס לתפקידו, נטל אף הוא חלק באירוע ואמר: "כן חברים, גם אני שיחקתי עם אבי ז"ל, באתי למכבי חיפה ב-1982 כשאבי עלה לבוגרים וקיבל בדיוק את אפודת השוער הראשון של מכבי חיפה. התחברתי אליו מההתחלה והיינו חברים, פגשתי ילד חזק מאוד עם לב אמיץ וכושר מנהיגות שעזר לי להתאקלם מהר בקבוצה. מאוד מרגש אותי מבחינתי להגיע לכאן לשפת הכנרת לאירוע המרגש הזה ולא רק כנציג ההתאחדות לכדורגל בישראל, אלא כחבר של המשפחה, עוד כשהגעתי לקבוצה מבית שאן, כבר אז זיהיתי שמדובר בשוער עם כושר מנהיגות, לב גדול ואמיץ. מאוד מרגש אותי להגיע לכאן לכנרת היום, אני מברך בברכת יישר כוח על כל יוזמת ההנצחה הזאת בהנחת אבן הפינה להנצחת שמו של אבי רן ז"ל".

שר_האוצר_משה_כחלון.jpg

בסיומו של האירוע המרגש, עלה לברך את כל הקהל הרב שהגיע ונטל חלק באירוע, משה רן, אביו של אבי רן ז"ל. בקול חנוק כשהוא בוכה ללא הפסקה, התקשה לדבר ואמר: "אני מבקש שתבינו אותי, עוברים לי בראש המון דברים קשים, וקשה לי מאוד לדבר כאן לפניכם היום. שנים רבות פחדתי לעבור כאן בכבישים היורדים אל הכנרת, עבורי ועבור כל משפחת רן היום זהו רגע עצוב ושמח ביותר גם יחד. הבן שלי אבי מצא את מותו בדיוק כאן במקום הזה וזה ממש קשה לי, ועם זאת אני שמח מאוד שמנציחים אותו, למען כולנו ולמען הדורות הבאים. ברצוני להודות מקרב לב לכל האורחים הרבים שהגיעו לטקס, במיוחד לחבריי וידידיי הטובים שהגיעו מרחוק מהעיר חיפה, כאן לשפת הכנרת. כמו כן ברצוני להודות לידידיי היקרים השר כחלון, השר צחי הנגבי, ראש העיר טבריה מר יוסי בן דוד, וחברי וידידי כאח לי דוד פסו שעשה לילות כימים להצלחתו של אירוע מכובד זה לזיכרו של בני אבי ז"ל".

לטקס על שפת הכנרת הגיע גם ג'ורג ואסילי, הידוע כאוהד המיתולוגי והאהוב של מכבי חיפה עשרות שנים, שהגיע לראשונה ללא הצבע הירוק, לכתב החדשות של האתר "חי פה, אמר : "אגיד לך את האמת, כבר מהבוקר ביציאה מביתי בדרכי להסעה לכנרת, עצרו אותי עשרות אנשים שאמרו לי, ואסילי מה קרה לך היום ? איפה הצבע הירוק שעליך ? מה לא נסעת למשחק החוץ של מכבי חיפה בטאלין באסטוניה ? עניתי להם, היום זהו יום חשוב ביותר, זהו יום האזכרה ה – 29 לזיכרו של השוער אבי רן. אני מכבד את רצון משפחת רן, ואכן לראשונה בהיסטוריה הסרתי את הצבע הירוק מעליי ורק ליום אחד בלבד, יום קשה ביותר, שהזיכרונות צפים ועולים שוב מהשוער האגדי שכולם אהבו אותו ולא רק משום שהיה מקצוען ומוכשר, אלא גם מפני שהיה אדם שתמיד טען שדרך ארץ קדמה לתורה, אדם שאהב את הבריות, אדם שאהב את כולם וכולם אהבו אותו, אדם שהיה מלח הארץ, וזה מה שעשה שכולם אהבו אותו כך וזוכרים אותו למרות שעברו כבר 29 שנה, לא פיספסתי אף אזכרה של אבי בבית העלמין במשך כל השנים הרבות ולכן היה לי חשוב ביותר להגיע גם היום לכאן לכנרת ולבית העלמין בחיפה, לאזכרה".

13724901_1775030679379050_5128645420316357048_o.jpg
יש לציין, כי את הטקס בכנרת הנחה בחן רב דוד פסו ידיד משפחת רן שנים רבות. עוד הגיעו לאירוע המרגש על שפת הכנרת גם שחקני העבר של מכבי חיפה בהם ליאור רוזנטל, שמעון נגולה, דיויד שפירא, חברי הנהלת מועדון הכדורגל של "מכבי נווה שאנן אלדד" שלמשה אביו של רן היו קישרי ידידות טובים עם מייסד הקבוצה שנפטר לפני כחודשיים יוסף שריקי ז"ל, מאמן הנבחרת הצעירה מרקו בלבול, שמשון עידו סגן ראש העיר חיפה, חזי עייני נשיא בית"ר חיפה, מר דוד קסטל נשיא לשכת המסחר בחיפה, אריה ברזילאי מזכיר ותיקי מכבי חיפה, חברי משפחה ועוד רבים וטובים.

בדיוק היום 29 שנה אחרי, לא שכחנו את התקווה שהצית אבי רן ז"ל בליבנו ולא שכחנו את החלומות שנטע בכולנו, יהיה זיכרו ברוך !

גלריית צילומים נרחבת ובלעדית לאתר "חי פה": אדיר יזירף, יוסף הירש.

לא ניתן להגיב