חזן לניצולי השואה: "אלמלא אתם לא היינו זוכים לעמוד כאן היום"

יום השואה בחיפה

"אלמלא אתם לא היינו זוכים לעמוד כאן היום" במילים אלה פתח סגן יו"ר הכנסת, ח"כ אורן חזן, את דבריו בטקס הזיכרון לשואה ולגבורה שהתקיים הבוקר (ה') ברחבת מוזיאון "יד לניצול" שהקימה עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה.

003-_ניצולת_שואה_מדליקה_משואה.JPG

ניצולת השואה הדליקה משואה לזכרם של שישה מיליון היהודים שנספו בשואה

עשרות ניצולי שואה גיבורים, בני משפחה, חיילים, תלמידי בתי ספר ומכובדים רבים ביניהם סגן יו"ר כנסת ח"כ אורן חזן, השתתפו הבוקר בטקס הזיכרון לשואה ולגבורה ברחבת מוזיאון "יד לניצול" בחיפה.
ניצול השואה מוטקה ליבר, גולל חלק מסיפור ההישרדות שלו ולא השאיר עין יבשה:

"לקחתי קש מפוזר על הזבל ואכלתי מה שהחזירים אוכלים"

IMG_4394.JPG"עמדנו בשורות כולנו מחזיקים ידיים וידענו שעומדים לחסל אותנו. אמא שלי התכופפה ואמרה לי תנסה לברוח מכאן אולי תנצל ותספר מה היה כאן. אני לא חשבתי הרבה וברחתי לכיוון היער ומאז לא ידעתי כלום על הוריי אחיי ואחיותיי", סיפר בקול חנוק ודמעות בעיניים והמשיך. "במשך חודשים הסתובבתי לבד ביער מבלי לפגוש אנשים ואכלתי מה שיש ביער. מדי פעם היתי יוצא מהיער ומנסה ללכת לבתי גויים בכפרים שם הבתים רחוקים אחד מהשני וליד כל בית יש כלב כך שבכל פעם שראיתי כלב לא היתי נכנס. עד שיום אחד הגעתי לבית בלי כלב, נכנסתי לדיר חזירים לקחתי קש מפוזר על הזבל ואכלתי מה שהחזירים אוכלים וככה כל פעם היה חוזר על עצמו".

"יום אחד ראיתי עשן של מדורה נגשתי שם לגויים כי היתי כבר מיואש. אותם גויים אמרו לי אנחנו חוטבים עצים למחנה שבויים רוסים ויש כאן אנשים שבאים לעבוד בבוקר ובלילה מחזירים אותם ואסור לילדים להיות שם, אבל אם תנסה להשתחל בין הרגליים שלהם תאכל להתחבא שם ולקבל אוכל". וככה הצליח מוטקה להיכנס למחנה ולהתחבא שם אבל סיפורו לא נגמר שם. מוטקה שרק היה בן 9 נאלץ לעבור מסע קשה מנשוא שקשה לתאר במילים אבל הוא הצליח לשרוד ולספר את סיפורו הקשה ואת הזוועות שחוללו הנאצים ביהודים.

"הצלקת של השואה נמצאת בנפשו של כל יהודי בין אם הוא בן למשפחה של ניצולים ובין אם לא"

IMG_4379.JPGח"כ אורן חזן: "מדינת ישראל, מדינה יהודית, ביתם ומבטחם של היהודים בכל העולם מאגדת בתוכה משפחה יהודית גדולה ומאוחדת, לעיתים מעט מחלוקות – אך יש כאב אחד שמלווה אותנו מאז קום המדינה ועד היום, כאב שלא יעבור. המשפחה הזאת היתה יכולה להיות הרבה יותר גדולה אלמלא נרצחו, נטבחו ונקברו חיים ע"י הצורר הנאצי – שישה מיליון אחינו ואחיותינו. הצלקת של השואה נמצאת בנפשו של כל יהודי בין אם הוא בן למשפחה של ניצולים ובין אם לא. אנחנו הדור האחרון שיש בחלקו את הזכות הגדולה, זכות לדעת ממקור ראשון, להרגיש, לשמוע ולחוות את הכאב, את הסיפורים של אלה שבדרכם האחרונה הגיעו לאיפה שאנחנו נמצאים היום. אני פונה לצעירים שמשתתפים בטקס ומבקש כחו את עצמכם תנצלו את הזכות הזאת תשמעו, תרגישו ותחוו את העדות הראשונה הדברים האלה כבר לא יחזרו".

יהודית סץ, נציגת השגרירות הנוצרית: "אנחנו עומדים ביום הזה כדי לזכור את כל אלה שנרצחו בשואה ולכבד אותם, אבל הלב שלנו היום במיוחד עם אלה שעדיין בחיים, אלה שחיו את השואה ומרגישים את הכאב של אותה תקופה נוראית. אנחנו מצדיעים לכם כי עם כל החלל בנפש שאתם נושאים עד היום בניתים את המדינה היפה הזאת, משפחות נכדים ונינים".

"אני נציגיה של מיליוני נוצרים מלפחות 80 מדינות בעולם. שאלתי את עצמי אם אני היתי חיה בתקופה של השואה מה אני היתי עושה ליהודים וגיליתי שאי אפשר לדעת, אבל אני כן יודעת לענות על השאלה מה אנחנו חייבים לעשות ועושים היום למען ישראל והעם היהודי וזה המבחן שלנו. אנחנו נלחם נגד האנטישמיות בכל העולם ונמשיך לתת במה לניצולי השואה בארץ ובעולם דרך סרטים וסיפורים אמתיים כדי לחנך את העולם שזה לא יקרה שוב".

"אם היתה מדינת ישראל בשואה לא היתה שואה"

IMG_4392.JPGמנכ"ל עמותת יד עזר לחבר שמעון סבג:"לפני שלושה חודשים נפגשתי עם ראש הממשלה וסיפרתי לו על ניצולי השואה שהוא צריך לסייע להם בהכל והוא הבטיח לעזור. עשה ויש קצת שינויים אבל צריך לעשות עוד. דבר אחד הוא אמר לי ונחקק בליבי 'אם היתה מדינת ישראל בשואה לא היתה שואה'. היום אנחנו מדינה צעירה אבל חזקה ואני בטוח שחיילנו ישמרו עלינו".
IMG_4368.JPGמנחה הטקס העיתונאי ואיש התקשורת יוני הללי אמר על סבג: "סבג, הוא בן לניצולי שואה ומקדיש את חייו למען ניצולי השואה. הוא מעניק ל- למעלה מ- 100 ניצולים קורת גג ועוד למאות מעניק מדי יום ארוחות חמות, טיפול רפואי, סיעודי, פסיכולוגי ותרופתי. כמו שכולם רואים הוא בחור צעיר כך שייהנו ממנו עוד הרבה שנים. הוא מעסיק מאות מתנדבים וכל כספי התרומות עובר ליצולים. הוא הקים קרית חסד ובית חם לניצולי השואה עם עשרות חדרים מאובזרים כמו שצריך הוא עמל ימים כלילות לגיוס כספים והבטיח לניצולים שלא יעזוב אותם לעולם".

IMG_4365.JPG

[tags=2:3r5cklpk]
יד עזר לחבר – חיפה[/tags:3r5cklpk]

לא ניתן להגיב