אירוע פתיחת הסוכה ותערוכת חיבורים בשכונת הדר – 09/07/2015

ביום חמישי ה 9.7 הושקה "הסוכה בחיפה" בהשקעה של מיליוני שקלים במימון ביטוח לאומי, משרד הבריאות והקרנות ויינברג, סובל וטאובל. מדובר במיזם קהילתי חברתי ביוזמת עמותת "אנוש", עיריית חיפה ויזמיות "הסוכה בבנימינה" שנחנכה לפני כ – 4 שנים והפכה להצלחה גדולה.

מטרת המיזם לעודד השפעה חברתית הדדית בין הקהילה העסקית חברתית בשכונת הדר וסביבתה לבין קהילת המתמודדים עם פגיעה נפשית. במסגרת המיזם, יוכלו אנשי מקצוע, יזמים ויוצרים בתחומים שונים בקהילה לשכור שטחי עבודה בסוכה בעלות נמוכה, לשלב בעבודתם אנשים מהאוכלוסייה המיוחדת ובכך ליצור שיתוף פעולה עסקי חברתי. המיזם צפוי להוביל לתנופה בשכונה הדר המתחילה אט אט לשנות צביון ובמקביל לסייע לקידום הבינוי העירוני והתחדשותו.

001.JPG

שביל הכניסה לסוכה מרחוב החלוץ בחיפה

מה נותנת לנו הסוכה ומי היא :

הסוכה מאפשרת מקסימום אפשרויות לחיבורים והזדמנויות, למקסימום אנשים שונים ומיוחדים. אנוש כפלטפורמה מרכזית לליווי והובלת תהליכי שינוי והתפתחות אישיים וקהילתיים , הסוכה כבית לחיבור הכוחות היזמיים עסקיים – חברתיים בקהילה.

השתיים הבינו כי ביחד הן יהיו "כוח" לאור הערכים המשותפים שחרטו על דגלן: שיתוף וחיבור בין שונים: חברתיים, קהילתיים, עסקיים ,העצמת תחושת שייכות לקבוצה, לשכונה, לקהילה ויצירת הזדהות וגאווה, אחריות חברתית, קהילתית וסביבתית ,חדשנות, מקצוענות ויצירתיות, וכך החליטו לצאת לדרך משותפת: הרחבת הרשת החברתית של הסוכה בשיתוף אנוש – שותפות שהולידה את הסוכה בחיפה – מרחב להזדמנויות שוות, לכל הקהילות בעיר.

003.JPG

חדרוני הסוכה במסדרון הכניסה
במתחם הסוכה נמצאים כיום בית קפה קטן שיהיה פעיל בקרוב ואולמות וחדרי יצירה וישיבה אולם רחב להקרנה ואירוח של קבוצות גדולות מפעל ייצרני קהילתי ,רוב האולמות והשטחים יכולים להיות מושכרים לצרכים שונים ותערוכות וכמובן מיזמים ומפגשים גם לקהילות השכונה והחיבור איתם

ראש_עיריית_חיפה_יונה_יהב.JPG
ראש העיר יונה יהב – צילום סמר עודה , חי פה
"שילוב של אוכלוסיית המתמודדים עם פגיעות נפש הינו מאבני הבוחן של כל חברה נאורה וערך חשוב עבורנו בעיריית חיפה. שילובם בקהילה העסקית שתסלול עבורם את הדרך להשתלב חברתית בחברה הישראלית."

005.JPG

בית הקפה העתידי לקום במתחם הסוכה
דר_הילה_הדס_מנכלית_אנוש.JPG
דר הילה הדס מנכלית אנוש
:הסיפור של החברה והקהילה ו של כל אדם ואדם בארץ ובעולם , שאין אדם בעולם שמכיר לפחות אחד שהוא זקוק לעזרה, לא צריכים לדעת ושיש הרבה מאוד אנשים שנעזרים וחיים טוב, ובזכות האנשים הללו אנו מסוגלים לשנות את המציאות ובזכות כל זה אנו נמצאים פה , כי כל מי שעושה בתחום הזה ראוי להרבה מאוד הוקרה וזו גם זכות גדולה להגיד תודה על כל דבר על הדחיפות ועל הכעסים ועל יצירת הקשרים , כאשר עושים עבודה מהסוג הזה לפעמים ביחד ולפעמים מאוד כועסים אבל זה חלק מן הסיפור ותודה נוספת על העזרה הקבועה שאתם מעניקים לנו להביט קדימה ,הסוכה : הפיכת מבנה חרב וחרוב שהפך מבחינתנו למרחב השפעה שוויונית וחלוצית ובמרחב הזה משתלבים גם שיטות העבודה וגם הגישה ויצירת מציאות חדשה ואנו נהיה בה בציר המרכזי לא נהיה סמוכים לשולחנם של אחרים ונגדיר ביחד את המוסגים של שילוב בקהילה , וחיי קהילה משמעותיים ונגדיר ביחד מה זה שיקום , יצירת מציאות תחת קורת גג אחת ואילו שרואים את עצמם יוצרים קהילה חברתית מאפשרת וקו עשייה שיפעלו בו סטודנטים אמנים ובעלי מקצועות שונים ונכיר אותם לפי משלוח היד שלהם ומה קורה להם חוץ ממשלוח היד , אנו מקווים שנפעל כאן בלי תוויות שכל מי שצריך ורוצה יוכל להיות כאן בלי תגים ומלשון של שוויון ושותפות ,

015.JPG

קהל הצופים והעובדים הסוציאליים אנשי הביטוח הלאומי
עינת_מיניקוביץ.JPG
עינת מינקוביץ מנהלת אשכול חיפה קריות בבריאות הנפש
עומדת אני כאן ורוצה לספר לכם כיצד דרכם של רונית טל ורנית עשור מהסוכה נפגשות בהבנה העמוקה כל יום מחדש , השנים האחרונות בו צעדנו לפני כ 13 שנה היה רק פתיח וסוג של תרגול למען הדבר האמתי לקראת מימוש אותו חלום שכעת הפך למציאות ולהקים מרכז שיהיה מקום לכל קהילות העיר בשכונה ובית בו קהילת המתמודדים היא מהקהילות היוצרות את המרקם החברתי אנושי שקיים בו ,עזרתם לי להחזיק באמונה ולהאמין שזה אפשרי .

השותפים_עם_המנכלית_של_אנוש_ומשרד_הבריאות.JPG

השותפים שלנו לחלום עם מנכלית בריאות הנפש דר הילה הדס
רונית_דודאי_משרד_הבריאות.JPG
רונית דודאי – משרד הבריאות
יש כאן אנשים שמגיעים מכל מיני תחומים שאין סיכוי שאכיר אותם שיקום זה לא מערכת בודדת ובשום צורה ושום סיכום , הנושא של הסוכה גם כאשר הגעתי לכאן בפעם הראשונה הרגשתי שהולך להיות פה משהו מאוד טוב הוא מדבר את השפה הנכונה היא שאנשים שנמצאים פה שאף אחד אנו מכיר את השני ואודותיו וכך עושים שיקום למקומות שלנו הסגורים אין מקום להובלה החברתית שאתם כאן יוצרים בתוך השכונה ושהמקום ישנה את הרחוב הזה וישנה את העיר הזו וזה המקום שהשיקום צריך לתפוס ולא המקלטים שהינו בהם בעבר ,המקום של הובלה חברתית ובכלל הנושא של עסקים חברתיים בבירת ישראל שאינו מפותח מספיק ,ובעיר חיפה וחסר מאוד עסקים חברתיים ואני חושבת מהמקום והפנינה הזאת תצמח עיר וקונספט קהילתי שאינו קשור כלל לבריאות הנפש ואני גם מאמינה שתקרבו גופים נוספים לכך ליצירת עסקים שאינם קשורים אלינו בכלל והשמים אינם הגבול ואנו עולים מדרגות בבריאות הנפש וככל שעולים כך מעלים את הרף גבוה ומגיעים אליו ותמיד ישנה עוד מדרגה שרוצים להגיע אליה ואתם תגיעו אליה וזה הדבר הנכון להיות פה , יש לכם את הזכות והחובה להיות כל כך גדולים וכל כך עצומים ומאוד להצליח במה שאתם רוצים . יצרנו כל מיני חלומות ורק מן החלומות בעצם אתה יכול להגשים את עצמך

045.jpg

תערוכת חיבורים בקומה התחתונה – המסדרון
עוד_איציק_קרסו_מנהל_קרנות_הביטוח_הלאומי.JPG
עו"ד איציק סרטור מנהל הקרנות של הביטוח לאומי
והסוכה מזכירה לכל אחד מאתנו שגם יש לנו בית של קבע ויש לנו חומות רגשיות ואמתיות כאלו ואחרות אנו יוצאים החוצה למרחב הפתוח אנו יוצאים לסוג של אוהל ואנו מאפשרים לכל אחד שרק רוצה להיכנס לאוהל הזה ולהיות אתנו ולהכניס אורחים לקבל ולתת ולהיות כחלק מקהילה ממדינה ועם שילוב והתבוננות ,הנחלה ואחדות וזה דבר מאוד יפה , כאן בשכונה וזהו מיקום מצוין עם הפלורליזם התרבותי של השכונה והקהילות שישנם פה ומהתרבויות השונות , ומהמבנה הזה שבאמת בה לקבל ולתת ללא שיתופיות מתוך רוחב הלב והוא כה מיוחד ואני שמח שהגנו לשלב בו אנו נמצאים היום מפעיל ומרגש ומחמם את הלב ולדעתי זו זכות של כולנו להיות כאן ואני שמח להיות שותף ביחד עם שותפים רבים לדרך וגם שותפים מקצועיים, ואוהל יש להם מקום של קבלה של הכנה וגם מקום של שותפות גמורה ללא שטותיות עם הכלה והבנה ושיקום , הביטוח הלאומי באמצאות הקרנות מפתח מודלים חדשניים וגם לא וגם חדשניים ופיתוח אמצעי רווחה בקהילה, ואני מאחל מרחב חברתי טוב יותר
יעקב_ברודר_מנהל_קהילת_הדר.JPG
יעקב ברודר מנהל קהילת הדר
אני מתרגש ואני אומר לכם תודה רבה ושבחרתם את השכונה כי כה מתאים לה המרקם הזה של כל התרבויות ושל כל העשייה המבורכת שנענשת פה וכי אנו לא מכרים אחד את השני ולא משנה מהיכן הגעתה והדבר היה כה חסר לנו כתוספת לשכונה שלנו ,אנו מבטיחים לחבק ולכבד את זה ואנו רוצים את זה כאן ונעשה יותר , והמפעלים והעסקיים החברתיים מאוד מיוחד ומצריך זאת בשכונה שלנו, הייתה גם התייחסות לשיפור עתידי של הרחובות הסמוכים החלוץ והרצל כחלק מן השכונה ואני מברך על הפרויקט הזה

050.jpg

תערוכת שירים וציורים בנושא חיבורים
עוד_אמנון_שלה_הוועדה_התנדבת_אנוש.JPG
עוד אמנון שלה – הקהילה המתנדבת באנוש
אני כן רוצה לומר שזו זכות לא קטנה בכלל ומבחינתי ומבחינת השותפים שלי וללוות את המסע המופלא הזה כי זה השיקום הכי קשה שאפשר לעשות ואני אומר את זה שוב ושוב , השיקום שלי הוא קל כי יש לי כח רצון ובשיקום של החברים שלנו הרבה פעמים זה הדבר הראשון שנפגע זה כח הרצון ואם המנוע של כח השיקום נפגע קשה מאוד ולכן אני חושב שהעוסקים במלאכה הזאת השיקום והסיכון הם עושים את העבודה ואני גאה להיות חלק מן הסיפור הזה ובסיום דבריו קרא קטע משיר על הסוכה "סוכת שלום "של יורם טהר לב

אלון גיל ממפעילי בית הקפה חבר בצוות ההנהגה של הסוכה: לאחר כ 10 שנים עברתי אירוע נפשי ומאז צרכתי שירותים כחבר במועדון אנוש , כיום מצאתי את עצמי כמתפעל בית קפה ונותן שירותים בחיפה ובנשר ולאחר מכן הצטרפתי לצוות ההנהגה של הסוכה , המסלול שעברתי שם הוא מקביל למה שעברתי בחיי מתחילת הדרך אל מקום שנוח להיות בו אבל בשולי החברה, ושכונת הדר תהיה לב פועם של החברה כולה , אין ספק שמגיע לנו לאחד את האתגרים הרבים ומקום כזה ולחברה ושאוהבת ומכבדת ובעזרת השם נעשה ונצליח .

ירון מהוגי הראיון של הסוכה מעמותת אנוש – רצינו ליצר שינוי , וכאשר בן אדם אחד בודד מחליט לייצר שינוי הוא צריך לשנות בחייו המון דברים ובמקום הזה אנשים מתמודדים הם אלא שיוצרים את השינוי ומעבירים אותו החוצה והם מייצרים את השינוי החברתי וזה דבר שהוא מדהים.
קיימים גם מיזמים תעסוקתיים ושיקומים אשר נותנת מענה לקהילת נפגעי הנפש , בועז ויהודית הקימו מיזם של מפעל חברתי לייצור מוצרים ללא גלוטן בסוכה ואף הכינו את הכיבוד לאירוע

009.JPG

תערוכת חיבורים אולם תחתון
שמי ליאת ואני חברה ושותפה גאה יחד עם חברי לצוות ואנו מגלים בכל יום מה זה קהילה ומהם חיבורים וכיצד הופכים חלום למציאות
אני יעל רכזת שיקום , וכאשר אנשים אמרו שהם מתמודדים אז אין בן אדם שלא מתמודד עם משהו

סאם_ווינברג_תורם_ארהב.JPG
סאם גולדמן נציג של קרן הריי וג'נט ווינברג מארה"ב
סאם התורם : שתרם למקום 400,000 דולר מענק שעזר רבות להקמת המבנה , הקרן נתנה אמונה באנוש ובעצם מוכיחה יום יום שמתן תרומה ביום אחד מהשלבים הראשונים שלה את האמונה שלה באנוש ובמענק ענק ונדיר במיוחד מקרן פרטית, הקרן משקיעה הרבה כספים בארצות הברית וישראל ובמימון דיור בר השגה ובקידום משרות לאנשים נפגעי נפש בקהילה ובוגרים והקרן מתעניינת גם בשיטות מבוססות ראיות כמו הקלאב האוס כמודל שיקומי , טיפול קהילתי אסרטיבי ,תמיכה פרטנית ,והשמה תעסוקתית בשוק החופשי תמורת שכר מינימום לפחות והכל מבוסס על עקרונות כיבוד הבחירה החופשית ועל עצמאות של מתמודדים עם מגבלה נפשית , והשיקום הפסיכיאטרי עומד כחלק בלתי נפרד , כמו כן הארגונים פועלים למעמדם של המתמודדים ולכך שיזכו לכבוד כאנשים שווה זכויות וכבוד שניתן על ידי כבוד של קהילתיות ושייכות והחלה חברתית ותעסוקתית במסגרות מוגנות שתפקידם לפתח בקרב המתמודדים עצמאות וכישורים קדם תעסוקתיים. התקווה של הקרן , ושהבית פה יתרום לתחושה של שייכות לקהילה למתמודדים וליצירת קשר ומשרות עבודה עבור מתמודדים והקרן מאחלת לכל מתמודד מקום מגורים משלו ומקום עבודה משלו ,

בנוסף לתערוכה שהיתה ממוקמת באולם התחתון בו הציגו אמנים מקהילת הדר וכן נערך גם טקס הקראת שירים שחלקם יהיו תלויים עד סיום החגים והיו בנוכחות האמנים , הקוראים :מוטי שובל ,גיא דוידי ,איוון הלמריך,פולי בלום , גיא קפלן,מור בן הלל ,אייל פרידלנדר , אירנה דובוב ,ענבל לוטן ,דנה פרר , ארז שמח , רחל לוריא , חמודי גאנט , המסדרון של ויצו , אביב יצחקי , אולגה יגרוב ת אריק רובין , דליה שושני , ליאור שיר , הדס בן ארצי , לב חיימוביץ , חיה הורוביץ , שירה חיפאית : חיה הורוביץ , טל איפרגן , נעם לוי , יוס שטייבל ,יעקב פרוס , שירה כהן , אדמונית, מעיין וקרט , גבריאלה מרוז , בן שמואלי , מילי שם , סברינה דה ריטה , חבצלת שפירא , סיגל בן ארי , ענת לקרייף, הילה ואנה , לילך ובר , אוצרת : צאלה קוטלר הררי

028.JPG

רונית טל המנהלת הסוכה בחיפה וצאלה קוטלר הררי האוצרת תערוכת חיבורים
030.JPG
משוררת צעירה משכונת הדר
נכחו ועזרו בסיוע לסוכה : אנשי הביטוח הלאומי חיה ושמואל ואיציק וישנם עוד .. ,ממשרד הבריאות רוני ושרון רוטשילד , ויעל ומיקי והאנשים הנוספים, תורמים : חברת בויאינג ,קרן סואבל ,קרן טאובר , קרן וינברג , מעריית חיפה היו נציגים של מחלקת הרווחה של העיריה מומי אלמוג ,אבי חכים , אופליה זכרוב , סטודנטים , ועובדים סוציאליים ועוד ומתמודדים מאזור חיפה והקריות ונשר וטבעון וטירת הכרמל , נכחו גם ירון הדר ואביטל מפרויקט נהדר בהדר , וסטודנטים מפרויקט המחרשה אשר מצאה מקום ללימודים עם קורת גג חמימה ותומכת

052.JPG

ארז שמח יוצר משכונת הדר וגרפיקאי ואנימטור
את היום הנעים לנו בן טור , מתמודד מאזור טבעון אשר מגיע לסוכה והוא נעזר בנגינה של פריטה על גיטרה קלסית ובשירים שהלחין וכתב לבד ומסר לי , שהמוסיקה והנגינה הם השיקום הטוב עבורו

בן_תור_מתמודד_מלחין_ומנגן.JPG

בן טור מלחין ומתמודד
אני מקווה שכולנו נוכל לכבד את האנשים אשר גם הם חלק מן החברה וגם להם הזכות והכבוד להיות חלק בלתי נפרד מן החברה ועלינו להכיר בהם כשווים בני שווים למרות מגבלותיהם

כתב וצילם : בן אופיר

לא ניתן להגיב