"הגיע הזמן לחשוב על הבעיות באזור מפרץ חיפה ברמה הלאומית"

003-_המחנה_הציוני.JPG

יו"ר הסיעה הרצוג, לבני ומיכאלי (צילום: סמר עודה)

ישיבת סיעת המחנה הציוני נערכה אתמול (ב') בחיפה, במסגרתה התקיים דיון חשוב וראשון מסוגו בנושא הזיהום במפרץ חיפה, בו לקחו חלק ראשי ערים, נציגי ארגוני סביבה, נציגי מפעלים ותושבים.

יו"ר האופוזיציה והסיעה יצחק הרצוג: "הגיע הזמן לחשוב על הבעיות באזור מפרץ חיפה ברמה הלאומית".
לבני: " צריך לעבור לשלב המעשים. אנחנו צריכים לגבש איזשהו דבר מעשי ובמקום להתווכח ברמת הסיסמה, להניח על השולחן על מה אנחנו נאבקים ואיך אנחנו עושים זאת ולחלק את העבודה בינינו".

דברים מאוד ברורים ונוקבים נאמרו בדיון שערכה סיעת המחנה הציוני בנושא הזיהום במפרץ חיפה, שהתקיים אתמול בחיפה, ביוזמת יעל כהן פראן, מנכ"לית התנועה הירוקה ומספר 25 ברשימת המחנה הציוני ועו"ד אליס גולדמן, פעילת איכות סביבה וחברת תנועת המחנה הציוני וח"כ מירב מיכאלי. הדיון נערך בהשתתפות חברי הסיעה, ראשי ערים, נציגי ארגוני סביבה, נציגים מהתעשייה ותושבים וזאת לאחר שערכו חברי הסיעה סיור באזור מפרץ חיפה.

הדיון התקיים בצורה תרבותית במסגרתו נשמעו כל הצדדים על מנת לחבר בין כל הגורמים ולהגיע להבנות והסכמות ולמצוא את הפתרון הטוב ביותר לטיפול במשבר הסביבה באזור.

הרצוג.JPG"החלטנו לקיים דיון ציבורי שקט, הוגן וענייני, שלו שותפים כל הצדדים כי בריאות התושבים היא ערך מקובל על כולם והצורך לשמור על איכות הסביבה מקובל על כולם ומנגד יש דילמות של פיתוח של תיעוש של תעסוקה והגענו כדי לשמוע את כולם על המשבר הסביבתי וההתייחסויות לגביו", בדברים אלה פתח יו"ר התנועה הרצוג את הדיון. "זהו משבר שעלה לדיון מאוד מאוד נוקב לפני כמה שבועות וכדי להביאו לפתרון אנחנו שואפים למצוא את המתווה הנכון" הוסיף ואמר "אנחנו תנועת המחנה הציוני יצאנו לשטח לראות ללמוד כדי לדעת באיזה צורה ניתן להביא את המתווה הטוב האפשרי".

ראש עיריית חיפה יונה יהב: "אני מאוד נרגש מהפגישה הזאת. זו פעם ראשונה שסיעה בכנסת מחליטה כגוף אחד לעלות צפונה ולהגיע ולדון באחד הנושאים הבוערים. בתוך המחנה הציוני יושב אדם כמו עמיר פרץ שהיה השר להגנת הסביבה בעבר וקיבל החלטות מאוד עקרוניות שהזיזו את העגלה קדימה אחת מהם להעביר את מפעל האמוניה לדרום וניקוי קרקעית הקישון והכי חשוב הטביע בזמנו את המונח "המזהם משלם" רק שאני לא רואה שזה קורה כי המזהם לא משלם".

"האשם העיקרי היא ממשלת ישראל לדורותיה היא זאת שהחזיקה את הבעלות על המפעלים והיא זאת שעשתה בהם כתאוות נפשה ולא ספרה ממטר את התושבים ובני האדם שחיים באזור הזה, וכל השאר ידוע בסטטיסטיקות" הוסיף יהב, "בלי כסף גדול שיבוא לתקן את המעוותים לאורך שנים זה לא יקרה והמזהם ימשיך לא לשלם. ואם אתם רוצים דוגמה תקחו את תש"ן היא לא זאת שמשקיעה כי היא בבעלות מלאה של המדינה וכך קורה שכאשר המדינה רוצה להעביר את מאגרי הדלק של מרכז הארץ מפי גלילות "הופ הם אינם" כשרוצים להעביר את מאגרי הדלק של אזור חיפה "הופ הם ישנם" ואין שום תוכנית לאן להעביר – אנחנו גם חושדים שהם רוצים להוסיף עוד מאגרים ואת זה כמובן אנחנו לא ניתן. כל זה בא מהסיבה שאין עורף פוליטי מספיק ועצם הגעתכם לכאן אני מתחיל לראות את האור בקצה המנהרה".

חבר מועת העיר קרית ביאליק שני אוצ'קובסקי, שהשתתף במקום ראש העירייה אמר: "אני לא מכיר את הסטטיסטיקות אני חי את הסטטיסטיקות יש לי הורים חולי סרטן שגרים בקריות ואין משפחה שאני מכיר שהמחלה לא הגיעה אליהם. אני חושב שהדיון הזה מאוד חשוב ואולי חוץ מלשבת ולדבר נוכל להגיע גם לצעדים אופרטיביים".

תמונה_מלאה.JPG

(צילום: סמר עודה)
חבר מועצת העיר חיפה ומזכ"ל המחנה הציוני בחיפה, ישראל סביון: "חיפה נלחמת במספר חזיתות, כמובן שהחזית העיקרית היא בריאות הציבור, איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים אבל אנחנו מרגישים כפריפריה בהשוואה למדינת ת"א. אנחנו חיפה והקריות יודעים שלחיפה והקריות יש צרכים מיוחדים. יש לנו צרכים מיוחדים מעבר לבריאות הציבור שזה הדבר החשוב ביותר, כמו נושא של תעסוקה, תחבורה וחינוך. מחזורים שלמים של בתי ספר בחיפה עוזבים את העיר בגלל בעיות של תעסוקה. אנחנו רוצים שגם יהיו נציגים אותנטיים, נציגים של חיפה והצפון, מגיע לנו ומגיע לנו בזכות לא בחסד. אנחנו רואים בכם שגרירים נאמנים יחד עם זאת אנחנו רוצים נציגים משלנו שחיים כאן ומכירים היטיב את המצוקות שלנו".

IMG_2943.JPGיעל פראן: "אזור חיפה הוא הדלת האחורית של ישראל. זה אזור שהוא מוכה סרטן, אזור מוכה זיהום אוויר והקשר של השניים ברור, ולאחרונה הקשר יצא לא רק מפעילי סביבה אלא כתוב שחור על גבי לבן בדוחות משרד הבריאות. לא צריך להיכנס למספרים וזה לא משנה אם יש 7000 חולים או 700 חולים, האזור הזה בבעיה קשה ואנחנו צריכים לראות איך לא מרחיבים את הבעיה ופותרים אותה. זו פעם ראשונה שיושבים בדיון תרבותי. צריך לדעת שגם מי שעובד בתעשייה סובל ממנה וגם משפחתו ואנחנו רוצים לפתור את זה. זה מה שנקרא פיתוח בר קיימא שמסתכל על החברה, על הכלכלה ועל הסביבה ועל השילוב ביניהם ואיך למצוא את הפתרון הנכון שיוצר מצב טוב או לפחות הכי פחות גרוע בכל אחד מהשלושה. אמנם התעשייה הביאה לצמיחה כלכלית אבל היום יודעים כמה היא פוגעת אבלו כשהקימו אותה לא ידע כמה היא פוגעת, כשהרחיבו את הקריות גם לא ידעו את זה אבל היום כולם כבר יודעים כמה שזה פוגע".
פעילי_סביבה.JPGבמהלך הדיון דיברו גם נציגי ארגוני הסביבה עו"ד אליס גולדמן, שהציגה נתוני תחלואה וביקשה מכל חברי הסיעה להגיע לדיון שיתקיים ביום רביעי בוועדת התכנון בנושא הרחבת בתי הזיקוק (בז"ן), אלה נווה עשתה ניסוי והדגמה על המצב הקיים באזור מפרץ חיפה, חנה קופרמן, חשפה את התוכנית שכבר שנים מנסים להסתיר והיא הרחבת התעשייה הקשורה לתגליות הגז והעברת הגז הגולמי המכיל חומר (קונדנסייט) המסוכן מאוד לבריאות הציבור מאתר לוויתן לבז"ן. דיבר גם מנהל הקואליציה לבריאות הציבור, ואלעד הוכמן, נציג ארגון מגמה ירוקה שחיזק יחד עם שאר נציגי ארגוני הסביבה את בקשתה של גולדמן, והיא להגיע לדיון שיתקיים שנושא הרחבת בז"ן. עו"ד ג'מילה הרדל ואקים, מעמותת אזרחים למען הסביבה, אמרה כי הם הציגו את נתוני התחלואה לאורך כל השנים עוד לפני שיצא דו"ח משרד הבריאות ודיברה על העתירה הייצוגית שהוגשה לראשונה ע"י ארגון סביבתי ולא ע"י אזרחים.

גם נציגי התעשייה מבז"ן, כרמל אולפינים ועוד הציגו את המהלכים וההשקעות שעשו בשנים האחרונות לשיפור איכות הסביבה במפעלים ועל המאמצים שנעשים. בנוסף זימנו את ארגוני הסביבה לבקר במפעלים.

רק יו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה בחיפה ד"ר עופר דרסלר, נמנע מלדבר.

נציגי_התעשייה_ודרסלר.JPG

נציגי התעשייה ולידם ד"ר דרסלר (צילום: סמר עודה)
"נושא איכות הסביבה בעולם עובר מהפכה של ממש", אמר השר להגנת הסביבה לשעבר, ח"כ עמיר פרץ ופנה ליהב "זה לא פשוט שאתה עומד בין הפטיש לסדן".

עמיר_פרץ.JPG"הממשלה מנסה לברוח בשנים האחרונות מאחריות. היתה תוכנית להפחתת פליטות גזי החממה לא תוכנית בהיקפים גדולים אבל תקציב איכות הסביבה קוצץ והתוכנית לא עמדה ביעד. היום יש שינוי בתפיסת העולם של המדינה, הרי חיפה תמיד היתה החצר האחורית של המדינה וכל מפעל שהיה צריך להעביר העבירו לחיפה. מהר מאוד חיפה התחילה להעתיק מפעלים דרומה והדרום הפך לחצר האחורית של הצפון. מה שעשינו במפעל האמוניה אנחנו אינינו מעתיקים את המפעל, אנחנו בונים מפעל חדש לייצור אמוניה וזה אחרת לחלוטין, זוהי פעם ראשונה במדינת ישראל שהמשרד להגנת הסביבה לוקח על עצמו להקים מפעלים ולשמחתי השר החדש ממשיך בדרך ואני מקווה שמהר מאוד הבעיה הקשה ביותר אכן תיפטר ואני מקווה שפרויקט הקישון יימשך".
ציפי_לבני.JPGציפי לבני: "אני חושבת שזה טוב שאנשים נפגשים וגם מדברים מהלב ולא רק ברמת הסטטיסטיקה ונתונים יבשים, זה לא מספיק אבל זה חלק מהעניין וכדי שאנחנו נציגי הציבור נתגייס צריך גם לגעת לנו בלב וזה מה שקרה. עכשיו צריך לעבור לשלב המעשים ובשביל לעשות זאת צריך לרכז מה הן הנקודות שצריך ואפשר לטפל בהן ושבהן צריך לפעול".

"אני מציעה שתוקם קבוצה שתרכז את כל העבודה, שיודעת שיתקיים דיון בתאריך מסוים שצריך לבוא או לא לבוא ומה הן ההצעות המעשיות שאנחנו רוצים לשים על השולחן, כי בסוף זה לא מספיק להגיע עד לכאן לסייר ולקיים דיון ובסוף להמשיך הלאה בחיינו. צריך לדעת שהחיים הם תמיד איזון בין אינטרסים ושילוב של ערכים, ככה אני רואה את כל ההחלטות שאנחנו מקבלים. אז ברור לנו שגם כאן יש את התעסוקה ואת התעשייה ואת התושבים ואת הבריאות ואת החיים ולכן אנחנו צריכים לגבש איזשהו דבר מעשי, ובמקום להתווכח ברמת הסיסמה להניח על השולחן על מה אנחנו נאבקים ואיך אנחנו עושים זאת ולחלק את העבודה בינינו".

הרצוג סיכם את הדיון ואמר: "סוגיית זיהום האוויר היא אמתית, לא סוגיה שאשפר לטאטא מתחת לשולחן. הדבר החיובי שיצא מכאן היום הוא שיעל פראן לקחה על עצמה לארגן פגישה מסודרת ומאורגנת בין הארגונים הסביבתיים לבין בז"ן כיוון שמישהו צריך לדעת את האמת כולל האמת על התוכניות, כי נאמרו פה דברים מאוד ברורים ונשאלו שאלות שגם אנחנו צריכים עליהם תשובות. אנחנו מנסים להוביל מהלך שהוא מצד אחד שומר על אינטרס הציבור ובריאות הציבור, ומצד שני עשייה ברת קיימא זאת הדרך הנכונה. מפרץ חיפה הומה באלף דברים גדולים ועצומים שהגיע הזמן לחשוב עליהם ברמה הלאומית כי אני חושב שעד היום לא היתה מחשבה לאומית ".

"התנועה שאני מנהיג כוללת את כל התפיסה שאומרת מצד אחד פרנסה לאדם העובד, קידום התעשייה הישראלית ובראש ובראשונה הבטחת טובתו של האזרח הישראלי"

לא ניתן להגיב