עו"ד יוסי חכם לא יישב בשקט: "אלחם עד לביטול הרפורמה"

יו"ר ועד מחוז חיפה, עו"ד יוסי חכם קרא לעמיתיו להצטרף למלחמה נגד הרפורמה בלשכת עורכי הדין שבעקבותיה יבוטלו ועדי המחוזות. קריאתו של חכם נשמעה במהלך טקס פתיחת שנת המשפט בחיפה שבמסגרתו הוענקו לשלושה עורכי דין אלי שילה, רפיק ג'בארין ועופר אטיאס, אות יקיר המחוז.

00-123_טקס_פתיחת_שנת_המשפט.JPG

בתמונה יוסי חכם ומכובדים נוספים מעניקים את אות יקיר המחוז. צילום: סמר עודה
בהשתתפות פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, נשיאי בתי משפט, שופטים, פרקליטים ומכובדים נוספים התקיים ביום רביעי האחרון טקס פתיחת שנת המשפט בחיפה והוענקו לשלושה עורכי דין אלי שילה, רפיק ג'בארין ועופר אטיאס, אות יקיר המחוז. אורח הכבוד פרקליט המדינה ניצן, אמר כי אין ספק שבמובן מסוים למשפט זוהי תקופה קשה "שופט בחקירה, קציני משטרה בכירים בחקירה, פוליטיקאים בחקירה ובמשפט, כמובן שזה לא מרנין אבל לתופעות האלה יש פן חיובי אחד. זוהי הוכחה שמדינת ישראל היא מדינת חוק וכל חקירה תמצא עד תום. בכל רע צריך למצוא את הטוב וזה הטוב שאפשר למצוא בדבר הזה".

ניצן הוסיף: "הציבור הרחב מבקש שירות ממשרתי הציבור, ואנחנו משרתי ציבור ובצד הפלילי יש לנו אלפי תיקים שנפתחים מדי שנה. עשרות אלפי תיקים מגיעים לפרקליטות, אלפי כתבי אישום מוגשים ועדיין הציבור מצפה לקבל את הצדק במהירות. אז אי אפשר – מי שחושב שכל תיק ייבדק תוך חודש או חודשיים זה לא ריאלי, אבל בהחלט אפשר לקצר בהרבה מאוד. במחוז חיפה אפשר להתגאות רוב התיקים 480 ממתינים מששת החודשים האחרונים וזה זמן סבירים להפליא, בנוסף, נעשה מאמץ אדיר בשנתיים האחרונות שאף הצליח לצמצם את כמות התיקים שממתינים מעבר לתקופה הזו. יש סכ"ה 255 תיקים נוספים שממתינים פרק זמן של למעלה משישה חודשים".

ניצן הדגיש את חשיבות תחושות קבוצות המיעוטים ושילובם בשירות הציבור
צצצצצצצ.jpg

בתמונה: פרקליט המדינה ניצן, יו"ר ועד מחוז חיפה חכם נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה יוסי אלרון ונשיא בית משפט השלום בחיפה אינאס סלאמה. צילום סמר עודה
"יש חשיבות רבה לתחושות קבוצות מיעוטים כי הם חלק מכל מערכות המדינה, ואחת הדרכים היא לשלבם בשירות הציבור. מאז כניסתי לתפקיד אני שב ומדגיש בכל הזדמנות שיש להדגיש תשומת לב מיוחדת ומאמץ לקליטתם של בני מיעוטים: ערבים, דרוזים, צ'רקסים ובדואים וקבוצות מיעוטים אחרות: חרדים בעלי מוגבלויות ויוצאי אתיופיה. לכל אלה צריכים למצוא מקום בשירות הציבור ובהקשר שלנו בשורות הפרקליטות, כמתמחים כפרקליטים וכעובדים מנהליים. לטעמי שירות ציבור שכולל בתוכו את כל הקבוצות הללו יהיה שירות טוב יותר, עשיר יותר בהשקפות ודעות, ואימון הציבור בו יתחזק. יש מעט מאוד נציגות כיום לקבוצות ההלו ושמתי לי כאחת ממטרות העל להעלות באופן משמעותי את הייצוג שלהם ובוודאי הדברים האלה רלוונטיים בחיפה".

ניצן סיכם את דבריו בבשורה על מועד כנס גדול וראשון מסוגו שיתקיים בסוף החודש בחיפה. "במסגרת ניסיונותינו לשלב את האוכלוסייה הערבית והדרוזית החלטנו שאין די בישיבה, בחיבוק ידיים ובתקווה שאנשים ייקלטו בשירות הפרקליטות, ולפי כך משרד המשפטים החליט לקיים פעילות אקטיבית ב-30 בספטמבר בעיר חיפה – כנס ג9ול וראשון מסוגו שמטרתו לשכנע בני מיעוטים להשתלב ביחידות השונות של משרד המשפטים. זו יוזמה שהחלה בפרקליטות ואני גאה על כך".

אכזבה לגבי החלטת השארת ההתמחות לשנה בלבד
יוסי.jpg

יו"ר ועד מחוז חיפה יוסי חכם, צילום: סמר עודה
יוסי חכם: "צפינו לקבל בשורה על החזרת תקופת ההתמחות לשנה וחצי שנתיים כמו שהיה אבל התבשרנו שתקופת ההתמתחות תישאר שנה".

עוד אמר חכם, כי לא יסכימו שמדינת ת"א תנהל אותם וזאת בעקבות החלטת שרת המשפטים ואישור הרפורמה שבמסגרתה יבוטלו מחוזות הלשכה ורק ראש לשכה אחד ומנכ"ל אחד הם שינהלו את הלשכות. "כדי לסתום את הפיות של הפריפריה הציעה השרה לשלוח נציג אחד למועצה הארצית. בדרך הזאת נוצרת סיטואציה שבה הלשכה והראש לשכה תנהל מדינת תל אביב ובדרך הזו יש התעלמות אדירה מהצרכים של הפריפריה ומזה שלכל מחוז יש בעיות שונות ומאפיינים שונים. אני לא הולך לשבת בשקט אני אלחם ואעשה הכל כדי לבטל את תיקון החוק הזה וההחלטה הזו.

חכם סיכם בדבריו את העשייה של המחוז ואת ייחודיות מחוז חיפה ואת חשיבות ייעול המערכת ועוד. לדבריו: "מחוז חיפה נמצא בסיטואציה שסוגרים יותר תיקים מאשר פותחים. חיפה ממשיכה להוות מודל לחיקוי למחוזות אחרים וליו"ר מחוזות אחרים

לא ניתן להגיב