האם נאכף החוק האוסר עישון במתחמים ציבוריים בחיפה?

נשלח על ידי החתומה על הידיעה. תלונה רשמית הוגשה על ידה לעיריית חיפה. הבה נראה כיצד יאכף חוק זה האוסר עישון במתחמים ציבוריים בהם נוכח הציבור הסובל מהריחות ומפגעי העישון הפאסיבי.

עבור:
• הנהלת רכבת ישראל
• עיריית חיפה
• משרד הבריאות ולכל הנוגעים בדבר

שלום רב,
 שמי הילה ברקוביץ' ואני נוסעת קבועה בתחנות ת"א וחיפה בת גלים ובתחנות נוספות, הסובלת מדי יום מעישון פאסיבי בשטחי הרכבת. נוסעים נוהגים לעשן ברציפים, בפתחי הקרונות ולעתים אף באולמות ההמתנה ואפילו בחדרי השירותים בקרונות. גם עובדי הרכבת לא מקפידים על שמירה על החוק למניעת עישון בתחומי הרכבת. בתחנת חיפה בת גלים, ביום ה 28.02.13, בשעה  15:00 עברתי במנהרה אפופת עשן הסיגריות לרציף 2 לכיוון  תחנות ת"א וניגשתי לביתן הכרטיסים על מנת לחדש את כרטיס החופשי חודשי שלי. הביתן היה לא מאויש והמאבטחים הפנו אותי לכרטיסנית שעמדה במנהרה הסמוכה לביתן ועישנה להנאתה.  הכרטיסנית שאלה אותי לאן אני צריכה לנסוע, וכשהשבתי לה, לת"א, אמרה כי " יש זמן עד שהרכבת תגיע"  והמשיכה לעשן. הודעתי לה שאסור לעשן בשטח ציבורי. הכרטיסנית ושני המאבטחים השיבו לי יחד כי:" מותר לעשן במנהרה מכיוון שהיא שייכת לעירייה ולא למתחם הרכבת" וגם כי-" לא תלוי שלט במנהרה שאסור לעשן ולכן מותר". לא חיכיתי שהכרטיסנית תסיים לעשן ופניתי לרציף הגדוש בנוסעים מעשנים.
בהתאם לחוק מניעת העישון במקומות ציבוריים התשמ"ג 1983: התקנות כוללות תליית שלט איסור ב-"כניסה" ו"יציאה" – כניסה ויציאה מכל פרוזדור, חדר או אולם בבניין שהוא מקום ציבורי; "הדפסה" – הדפסה על שלט, לרבות הטבעה בו, באותיות דפוס בולטות לעין ובאופן שאינו ניתן למחיקה.
שינוי לתוספת בחוק מ- 11.2012 מבהיר את המקומות בהם אסור לעשן: " תחנת רכבת, לרבות רציף, למעט אזור שהוקצה לעישון בקצה הרציף וחדר נפרד לחלוטין שהוקצה לעישון בידי הנהלת המקום, אם הוקצה, ובלבד שיש בו סידורי אוורור תקינים והעישון בו אינו גורם למטרד בחלקים אחרים של המקום, וכן תחנה של רכבת מקומית.  חדר מדרגות ומעבר, או חדר, אולם או מסדרון המשמש להמתנה, למעט חדר נפרד לחלוטין שהוקצה לעישון בידי הנהלת המקום, אם הוקצה, ובלבד שיש בו סידורי אוורור תקינים והעישון בו אינו גורם למטרד בחלקים אחרים של המקום".
הנהלת הרכבת פועלת על פי החוק בכך שהיא תולה שלטים האוסרים על עישון בשטחה, ואכן, אם השטח לא נמצא בתחומי הרכבת, ייתכן שההנהלה אינה מחויבת בתליית שלטים בתחומי העירייה. אף על פי כן, עובדת של תחנת הרכבת עישנה במקום ללא סידורי אוורור מתאימים ושהעישון בו גורם למטרד בחלקים אחרים של המקום, להלן בשטחי המנהרות שהן חלק ממתחם הרכבת.
האחריות על אכיפת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים הנה של רשות האכיפה המקומית- עיריית חיפה, אך הנהלת הרכבת יכולה להורות למאבטחים לבקש מן הנוסעים לחדול מעישון ולמנוע מעובדיה לעשן במקומות שגורמים לחשיפת הנוסעים לעשן כגון: עישון של מאבטחים בפתחי הכניסה לתחנות, עישון של עובדי הניקיון ברציפים וכאמור, עישון של מוכרת הכרטיסים במנהרה הצמודה לכניסה לרציף. בנוסף לכך, ניתן להודיע במערכת הכריזה (כפי שמתקיים בתחנות ת"א) שהעישון אסור במתחם התחנה, כולל ברציפים, וכמובן לדאוג לכך שעובדי התחנה לא יהוו דוגמא שלילית לאי שמירה על החוק.
לסיכום, אני מבקשת ומפצירה:
1.מהנהלת הרכבת- לדאוג לשמירת החוק בקרב עובדיה ולבקש מן הנוסעים בתחנות לחדול מן העישון.
2. מעיריית חיפה- לבצע את תפקידה במסגרת אכיפת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים ע"י: סימון שטחים ציבוריים בהם העישון אסור בשלטים המודיעים על האיסור ומיצוי הדין עם העבריינים המעשנים באמצעות שליחת פקחים, נתינת קנסות והגשת תביעות משפטיות.
3. ממשרד הבריאות ומכל גורם האחראי לבריאות הציבור- לדאוג לכך שהרשויות המקומיות יבצעו את תפקידן באכיפת החוק המגן על בריאות הציבור שאינו מעשן.
בברכה,
הילה ברקוביץ', סטודנטית לתואר שני במדעי הרפואה בטכניון, חיפה.

לא ניתן להגיב